Prawidłowy moment ujęcia faktury korygującej stanowiącej podstawę do zwiększenia lub zmniejszenia (...)

Prawidłowy moment ujęcia faktury korygującej stanowiącej podstawę do zwiększenia lub zmniejszenia wartości sprzedaży z tytułu eksportu towarów.

Spółka jest producentem artykułów gospodarstwa domowego, której część przeznaczona jest na eksport. Na podstawie umownych ustaleń z kontrahentami cena niektórych eksportowanych towarów określana jest m.in. na podstawie kosztu komponentów używanych przez spółkę w procesie produkcji.
W związku z powyższym Spółka dokonuje okresowej rewizji ceny eksportowanych towarów, co skutkuje obowiązkiem dokonania korekty zwiększającej lub zmniejszającej wartość eksportu towarów. Wobec powyższego Spółka jest zdania, w myśl § 41 i 42 rozporządzenia Ministra Finansów z 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), iż wystawiona przez Spółkę faktura korygująca stanowi podstawę do korekty obrotu z tytułu eksportu towarów w miesiącu jej wystawienia.
W rozpatrywanym przypadku znajduje zastosowanie regulacja określona w § 41 rozporządzenia Ministra Finansów z 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze. zm.), zgodnie m.in. z ust. 1 podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą z uwzględnieniem terminu 1 roku wynikającego z przepisu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Fakturę korygującą wystawia się również - § 42- gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji.
Na podstawie § 41 ust. 4 oraz § 42 ust. 6 ww. rozporządzenia, sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę z zastrzeżeniem, iż nie dotyczy to eksportu towarów i usług. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia przez sprzedawcę podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał potwierdzenie. Faktury korygujące, stanowiące podstawę do zwiększenia obrotu lub zmniejszenia wartości sprzedaży z tytułu eksportu towarów powinny być ujęte w rozliczeniu za okres, w którym wystawiono fakturę korygującą.
Zatem należy stwierdzić, iż przedstawionym przypadku ujęcie faktury korygującej w deklaracji VAT-7 w miesiącu jej wystawienia uwęglenia przepisy § 41 i 42 cyt. rozporządzenia.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika