Dotyczy opodatkowania sprzedaży działki budowlanej przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności (...)

Dotyczy opodatkowania sprzedaży działki budowlanej przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.

Działając na podstawie art. 4 ust. 2 w związku z ust.1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2006r. Nr 217, poz 1590), oraz art. 14b § 5 pkt 1 oraz art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 30 czerwca 2007r. Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu z dnia 19 lipca 2007r. nr PP/443/IN-26/07/AK w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego? uwzględnia zażalenie i zmienia zaskarżone postanowienie w ten sposób, że uznaje iż sprzedaż działki budowlanej przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Pan X wnioskiem (data wpływu do Urzędu Skarbowego .......2007r.) uzupełnionym pismem z dnia .....lipca 2007r. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku od towarów i usług przy sprzedaży działki budowlanej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej. W 1992r. nabył działkę, na której prowadzono ogrodnictwo, a która obecnie, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego miasta , jest przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową. W powyższym wniosku wskazał zamiar podzielenia jej na cztery działki budowlane a następnie ich sprzedaży.

Zdaniem podatnika, ze względu na fakt, że nie prowadzi on i nie prowadził wcześniej działalności gospodarczej, dokonana przez niego sprzedaż działek budowlanych, które nie zostały nabyte dla celów działalności gospodarczej i stanowiły majątek osobisty podatnika, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Organ pierwszej instancji postanowieniem z dnia 19 lipca 2007 r., Nr PP/443/IN-26/07/AK uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. W uzasadnieniu, dokonując wykładni przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm.) wskazał, iż wnioskodawca stanie się podatnikiem podatku od towarów i usług w związku dokonywaniem dostawy wydzielonych działek budowlanych. Podział bowiem jednolitego areału gruntu na odrębne działki budowlane oraz ich sukcesywna sprzedaż przemawiają za tym, iż czynności te będą wykonywane w sposób częstotliwy, co wypełnia przesłanki do uznania ich za wykonywane w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT. W związku z tym czynności te będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

W zażaleniu podniesiono, że Pan X nie jest zobowiązany do naliczenia podatku VAT przy sprzedaży działki budowlanej, gdyż w myśl art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT nie ma statusu podatnika tego podatku. Jak wskazuje strona, działka stanowi jego majątek osobisty. Natomiast w rozumieniu art. 15 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług nie jest działalnością handlową, a zatem działalnością gospodarczą sprzedaż majątku osobistego, który został nabyty na własne potrzeby, a nie w celu jego odsprzedaży. W takim stanie rzeczy, w ocenie Pana X dokonanie sprzedaży działek nie powoduje, iż staje się on podatnikiem podatku od towarów i usług, a zatem czynność ta (sprzedaż) nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. W złożonym zażaleniu podatnik powołuje się na orzecznictwo sądów administracyjnych rozstrzygające kwestie zawarte w przedmiotowej sprawie.

Po dokonaniu analizy zgromadzonego materiału organ pierwszej instancji uznał, iż argumenty przedstawione przez podatnika w zażaleniu zasługują na uwzględnienie i wniósł o zmianę interpretacji przedstawionej w w/w postanowieniu.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz argumentów przedstawionych w zażaleniu, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zważył, co następuje:

Z akt sprawy wynika, że Pan X zamierza dokonać sprzedaży czterech działek budowlanych, powstałych w wyniku podzielenia gruntów, które nabył w 1992r. w celu wykorzystania na własne potrzeby (budowy domu).

Zgodnie z przepisem art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pojęcie towaru zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 6 w/w ustawy, zgodnie z którym przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z powyższego wynika, że zakres przedmiotowy ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje również odpłatną dostawę towaru, czyli sprzedaż działki budowlanej.

Natomiast w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Stosownie do ust. 2 tego artykułu działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z definicji zawartej w art.15 ust.2 ustawy o VAT wynika, że działalność gospodarcza dla celów VAT jest to przede wszystkim profesjonalny obrót gospodarczy; za działalność gospodarczą uznaje się też czynności z zakresu działalności produkcyjnej, handlowej, usługowej, tak więc warunkiem niezbędnym uznania, że dany podmiot działa w charakterze podatnika VAT jest ustalenie, że występuje on w obrocie jako producent, handlowiec, usługodawca (...). Dopiero wówczas za działalność gospodarczą może być uznana nawet pojedyncza czynność, jeśli wiąże się z nią zamiar jej wykonywania w sposób częstotliwy. Sprzedaż (nawet kilkukrotna) przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie służyły prowadzeniu działalności gospodarczej i nie zostały nabyte w celu ich odsprzedaży, nie ma charakteru handlowego, nie jest więc działalnością gospodarczą w myśl art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Obowiązek podatkowy z tytułu podatku od towarów i usług nie powstanie, gdy podmiot wykonujący czynność opodatkowaną nie występuje w odniesieniu do tej czynności jako podatnik. Konieczne jest więc spełnienie zarówno przedmiotowego, jak i podmiotowego zakresu opodatkowania.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca jako nieprowadzący działalności gospodarczej , nabył w 1992r. grunty rolne w celu spożytkowania ich na własne potrzeby, a które obecnie są przeznaczone pod zabudowę zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego i planuje ich sprzedaż w formie czterech działek budowlanych wyodrębnionych z w/w gruntów.

Należy zatem stwierdzić, iż sprzedaż przedmiotowych działek budowlanych wyodrębnionych z nieruchomości gruntowej będącej majątkiem osobistym nie jest działalnością gospodarczą w myśl art. 15. ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto nie można uznać za podatnika podatku od towarów i usług podmiotu sprzedającego kilka działek wyodrębnionych z nieruchomości gruntowej, zwłaszcza, gdy podział warunkuje zbycie lub osiągnięcie wyższej ceny, jeżeli podatnik ten nie nabył nieruchomości w celu jej odsprzedaży.

Biorąc powyższe pod uwagę Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu orzekł jak w sentencji.

Decyzja jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.

Na podstawie art.53 § 1 oraz 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz.1270 ze zm) na decyzję przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, którą wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji. Skargę należy złożyć w dwóch egzemplarzach.


Referencje

IPPP1/443-8/07-6/GD, interpretacja indywidualna

ITPP2/443-365/08/AD, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika