Dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług najmu lokalu.

Dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług najmu lokalu.

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 czerwca 2007 r. oraz na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1590), Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z dnia 21 maja 2007 r. Nr PP/443-36-1/07, którym udzielono interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie opodatkowania podatkiem od towarów i usług w zakresie usług najmu lokalu, poprzez zmianę uzasadnienia przedmiotowego postanowienia w części dotyczącej odpowiedzi na pytanie podatnika o opodatkowanie podatkiem od towarów i usług usług najmu lokalu.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 03.04.2007r. podatnik zwrócił się w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja Podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, jest także czynnym podatnikiem podatku VAT. Podatnik wskazuje na zamiar zakupu lokalu (apartamentu) w miejscowości Karpacz celem wynajęcia go przedsiębiorcy, który to będzie z kolei wynajmował przedmiotowy lokal osobom trzecim w celach wypoczynkowych i rekreacyjnych. Podatnik będzie wynajmował lokal jako składnik jego majątku osobistego, a nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Jednocześnie podatnik zwrócił się z pytaniem czy wynajmowanie przez niego wskazanego lokalu będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Zgodnie z jego stanowiskiem czynności te będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 22%.

Postanowieniem z dnia 21 maja 2007r. Sygn. PP/443-36-1/07 Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu udzielił podatnikowi interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie stwierdzając, że stanowisko podatnika przedstawione w złożonym wniosku jest prawidłowe.

W treści uzasadnienia w/w postanowienia organ pierwszej instancji stwierdził, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Organ wskazał również, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 w/w ustawy o VAT podatnikami są osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat tej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W ocenie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wynajem lokalu mieszkalnego składnika prywatnego majątku podatnika będzie w świetle ustawy o podatku od towarów i usług uznany za działalność gospodarczą. Jeżeli podatnik w umowie z najemcą określi cel wynajmu ? krótkotrwałe zakwaterowanie w celach wypoczynkowych i rekreacyjnych, to usługa taka będzie podlegała opodatkowaniu według stawki 7% zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz prawnego sprawy stwierdza, że interpretacja urzędu w części dotyczącej zastosowania stawki podatku w wysokości 7% jest nieprawidłowa, natomiast w pozostałym zakresie nie budzi zastrzeżeń.

Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pojęcie usługi określone zostało natomiast w art. 8 ust.1 w/w ustawy i obejmuje ono każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy(...). Zgodnie z ust. 3 usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Stosownie do art.15 ust.1 i ust. 2 ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004r. podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Poprzez działalność gospodarczą rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl powołanego wyżej przepisu należy uznać, iż wykonanie czynności podlegającej opodatkowaniu skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego tylko wtedy, jeżeli została wykonana w ramach działalności gospodarczej. Niezbędnym więc do uznania świadczenia usługi najmu lokalu za działalność gospodarczą jest, aby w momencie dokonania czynności podatnik miał zamiar dokonywać tej czynności wielokrotnie, zmierzając do nadania jej stałego i zorganizowanego charakteru. W świetle przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego należy uznać, iż usługi najmu lokalu świadczone przez podatnika stale dla celów zarobkowych stanowić będą działalność gospodarczą, co jest zgodne zarówno ze stanowiskiem urzędu, jak i podatnika.

Błędnie natomiast Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wskazuje, iż podatnik będzie opodatkowywał swoje usługi 7% stawką podatku VAT, jeżeli w umowie wynajmu apartamentu określony zostanie cel ? krótkotrwałe zakwaterowanie w celach wypoczynkowych.

Usługi takie sklasyfikowane są w grupie 55.2 PKWiU. Zwrócić należy uwagę, iż podatnik nie będzie sam świadczył usług krótkotrwałego zakwaterowania, co pozwoliłoby mu zastosować 7% stawkę podatku VAT. Dla podatnika wynajmującego apartament innemu przedsiębiorcy, lokal ten ma charakter użytkowy (70.20.12. PKWiU), a więc stosuje się 22% stawkę podatku. Dopiero właściwy podmiot świadczący de facto usługi krótkotrwałego zakwaterowania będzie miał prawo do stosowania 7% stawki podatku VAT zgodnie z art. 41 ust. 2 w związku z poz. 140 załącznika nr 3 do w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

Należy również pamiętać, iż aby ustalić właściwą stawkę podatku od towarów i usług dla poszczególnych towarów i usług konieczne jest ustalenie, pod jakim symbolem PKWiU ten towar lub usługa jest klasyfikowana zgodnie z przepisami o statystyce publicznej. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, w komunikacie z dnia 5 listopada 2002r. w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych stwierdził m.in., że zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi, towary, środki trwałe i obiekty budowlane) według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów. Ponadto w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Wobec powyższego należało orzec jak w sentencji.

Ponadto informuje się, iż powyższa interpretacja udzielona jest jedynie w opisanym we wniosku stanie faktycznym, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. W razie zmiany przepisów, które były przedmiotem interpretacji wygasa ona z mocy prawa. Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.Stosownie do art. 222 Ordynacji podatkowej, odwołanie powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika