Czy przysługuje odliczenie podatku należnego od zakupu towarów, które zostały skradzione w czasie (...)

Czy przysługuje odliczenie podatku należnego od zakupu towarów, które zostały skradzione w czasie transportu?

W odpowiedzi na pismo - zapytanie z dnia 25.03.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 26.03.2004 r.) z zakresu podatku od towarów i usług, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

Przedmiotem zapytania jest rozstrzygnięcie kwestii, czy podatek naliczony wynikający z dokumentów SAD, dokumentujący import towarów, następnie skradzionych stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonała importu towarów handlowych na podstawie dokumentów celnych. W trakcie transportu do miejsca przeznaczenia towary zostały skradzione.Stanowisko Spółki wyrażone w piśmie a dotyczące ww. zagadnienia zostało oparte na rozstrzygnięciu tez Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w jednym z orzeczeń stwierdził, że import towarów oznacza opodatkowanie przywozu towarów, czyli czynność faktyczną a nie czynność prawa nabycia towaru. W związku z tym podatek naliczony wynikający z dokumentu celnego jest czynnością opodatkowaną wymienioną w art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, zatem importowane towary handlowe, które zostały skradzione nie wpływają w żaden sposób na prawo podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z dokumentu celnego potwierdzającego wprowadzenie przedmiotowych towarów na terytorium R.P.

Porady prawne

Odpowiadając na zapytanie Spółki należy stwierdzić, że prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony uzależnione jest od spełnienia wszystkich warunków zawartych w art. 19 - 25 obowiązującej wówczas ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).
Analizując przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że prawo do odliczenia podatku w tym przypadku leży w sprzeczności zarówno z art. 19, ust. 1 jak i z art. 20 ust. 2 powołanej ustawy. Pierwszy z przepisów stanowi, iż podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną, a drugi że podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego, związaną ze sprzedażą opodatkowaną.
Przedmiotowy towar nie został sprzedany, nie dokonano z nim także żadnej innej czynności wymienionej w art. 2 cytowanej wyżej ustawy. Wobec powyższego mimo udokumentowanego importu towarów podatnik nie nabył prawa obniżenia podatku należnego o kwotę podatku, wynikającego z dokumentu celnego.

Nadmienia się, iż przedstawione tezy orzecznictwa NSA nie mogą w tym przypadku stanowić wykładni prawa podatkowego, są one wiążące dla stron postępowania jedynie w danej sprawie. Informacji w niniejszej sprawie Urząd dokonał na podstawie przepisów podatkowych, które obowiązywały do dnia 30.04.2004 r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika