Czy w przypadku wystawienia faktury zakupowej na paliwo, zawierającej błędny numer rejestracyjny samochodu (...)

Czy w przypadku wystawienia faktury zakupowej na paliwo, zawierającej błędny numer rejestracyjny samochodu tankującego paliwo, można dokonać sprostowania błędnego numeru rejestracyjnego przy użyciu noty korygującej?

W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), obowiązującym na dzień złożenia przedmiotowego wniosku o interpretację przepisów prawa, zagadnienia dotyczące not korygujących zawarte zostały w § 43. Zgodnie z tym przepisem nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 35 ust. 1 pkt 5-12, może wystawić notę korygującą.

Porady prawne

Generalnie więc notą korygującą mogą być zmienione wszystkie pozycje faktury (?jakakolwiek informacja?), z wyjątkiem tych, które zostały wprost wyłączone z tej możliwości. Ponieważ numer rejestracyjny samochodu nie znajduje się na tej liście, stąd może być poprawiony notą korygującą.

Pogląd ten został również wyrażony przez NSA w wyroku z dnia 20 stycznia 2000 r., sygn. akt III S.A. 292/99, w którym skład orzekający stwierdził, że ?jest zasadą wystawiania faktur korygujących, gdy wystąpiła okoliczność mająca wpływ na kwoty lub kwotę wykazaną w fakturze, zaś not korygujących, gdy wystąpiła okoliczność nie mająca wpływu na żadną kwotę wykazaną w fakturze ale niekiedy uniemożliwiającą dokonanie odliczenia?.

Reasumując, w przypadku błędnie wpisanego przez wystawcę na fakturze VAT numeru rejestracyjnego pojazdu poprzez przestawienie liter lub cyfr, odbiorca tejże faktury może dokonać notą korygującą zmiany tegoż numeru na prawidłowy.

Z faktury dokumentującej zakup paliwa i skorygowanej o błąd, o którym mowa powyżej zostanie zachowane prawo do odliczenia podatku naliczonego w niej zawartego.

Jednakże istotne jest, aby nota korygująca potwierdzona została przez wystawcę faktury pierwotnej.

W obecnym stanie prawnym kwestie dotyczące noty korygującej zostały zawarte w § 21 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika