Jaka stawka podatku VAT obowiązuje dla okularów, opraw okularowych i usług optycznych - po wejściu (...)

Jaka stawka podatku VAT obowiązuje dla okularów, opraw okularowych i usług optycznych - po wejściu w życie ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz.U.Nr 54 poz.535)?

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r. (Dz.U.Nr 54 poz.535) dla towarów i usług wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Z kolei w załączniku Nr 3 w poz. 103 zostały wymienione (symbol PKW i U - 33.40.11) soczewki kontaktowe; soczewki okularowe ze szkła; soczewki okularowe z innych materiałów oraz w poz.106 (bez względu na symbol PKW i U) zostały wymienione ? wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika.

Stawką 7% objęte zostały usługi wymienione w poz. 163 załącznika Nr 3 (bez względu na symbol PKW i U) tj - usługi napraw i konserwacji wyrobów z pozycji 72,91,101-104.

Porady prawne

Zgodnie z art. 3 pkt. 17 ustawy wyrobach medycznych z dnia 20 kwietnia 2004 r. (Dz.U.Nr 93, poz.896) przez wyrób medyczny należy rozumieć narzędzie, przyrząd, aparat, sprzęt, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, włączając oprogramowanie niezbędne do właściwego stosowania wyrobu, przeznaczone przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:

A/ diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu chorób,

B/ diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania urazów lub upośledzeń,

C/ badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub prowadzenia procesu fizjologicznego,

D/ regulacji poczęć,

-który nie osiąga swojego zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz którego działanie może być przez nie wspomagane.

Zgodnie z art. 3 pkt. 22 tejże ustawy przez wyrób medyczny wykonany na zamówienie - należy rozumieć wyrób medyczny wykonywany zgodnie z pisemną instrukcją wskazującą jego właściwości i zastosowanie, sporządzoną przez lekarza lub inne osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe i na ich odpowiedzialność, przeznaczony do używania przez określonego pacjenta z wyjątkiem wyrobu medycznego wykonanego metodami produkcji seryjnej, wymagającego odpowiedniego przystosowania do specyficznych potrzeb lekarza lub innego użytkownika.

Stosownie do zapisu art. 4 ust. 3 tejże ustawy podmiotami uprawnionymi do wprowadzania do obrotu i do używania wyrobów medycznych, zwanych dalej ?podmiotem uprawnionym?, są wytwórca, jego autoryzowany przedstawiciel, importer, dystrybutor i podmiot odpowiedzialny za wprowadzenie do obrotu wyrobu medycznego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy do obrotu i do używania mogą być wprowadzone wyroby medyczne oznakowane znakiem CE (co oznacza, że produkowane wyroby spełniają wymagania zasadnicze, o których mowa w art. 16 ustawy o wyrobach medycznych). Na podstawie ust. 2 tegoż artykułu znak CE umieszcza się na wyrobie medycznym po przeprowadzeniu odpowiednich dla niego procedur oceny zgodności z wymaganiami zasadniczymi, o których mowa w rozdziale 4.

Stosownie do zapisu art. 5 ust.3 znakiem CE nie oznacza się wyrobu medycznego wykonanego na zamówienie, przeznaczonego do badań klinicznych oraz wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro przeznaczonego do oceny działania.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż dokonuje Pan sprzedaży okularów do korekcji wzroku wyposażonych w szkła obrobione optycznie, szklane i inne, barwne lub bezbarwne, jednoogniskowe; okularów do korekcji wzroku, wyposażonych w szkła obrobione optycznie, szklane i inne, barwne i bezbarwne, dwuogniskowe; okularów ochronnych; okularów o specjalnym przeznaczeniu w tym przeznaczonych osób słabowidzących; okularów lornetkowych, lunetowych itp. oraz szkieł powiększających.

Zdarzają się również sytuacje,w których klient decyduje się na zakup samej oprawy okularowej oddalając wykonanie okularów w czasie lub zamierzając powierzyć ich wykonanie innemu optykowi; albo uszkodzenie oprawy w okularach klienta wymaga jej wymiany.

Wykonuje Pan również okulary z powierzonego materiału, dokonuje napraw okularów lub ich przeróbek.

Reasumując - należy stwierdzić, iż stawka 7% dotyczy wyrobów medycznych wprowadzonych do obrotu posiadających znak CE wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy w poz. 106 oraz sprzedaży soczewek sklasyfikowanych pod symbolem PKW i U 33.40.11, wymienionych w tymże załączniku w poz. 103, jak również usług napraw i konserwacji soczewek - wymienionych w poz. 163.

Zatem jeżeli dokonuje Pan sprzedaży w.w towarów (poz. 103 i 106 załącznika Nr 3) może zastosować Pan stawkę 7%. Stawkę 7% można zastosować również do usług napraw i konserwacji wyrobów wymienionych w poz. 103 tj. (symbol PKW i U - 33.40.11) soczewki kontaktowe; soczewki okularowe ze szkła; soczewki okularowe z innych materiałów.

W pozostałym zakresie sprzedaży towarów i świadczeniu usług należy zastosować stawkę 22%.

Przy czym należy zwrócić uwagę na fakt, iż Naczelnik Urzędu Skarbowego nie jest organem właściwym do sklasyfikowania danego wyrobu, produktu itp. jako wyrobu medycznego, jak również sklasyfikowania świadczonych usług.

Dodatkowo tutejszy organ podatkowy zaznacza, że właściwym organem w sprawie klasyfikowania i kwalifikowania wyrobów medycznych jest Prezes Urzędu rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Należy również dodać, iż powoływana przez Pana ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o wyrobach medycznych przestała obowiązywać z chwilą wejścia Polski do Unii. Od dnia 01 maja 2004 r. obowiązuje nowa ustawa o wyrobach medycznych z dnia 20 kwietnia 2004 r. (Dz.U.Nr 93, poz.896),

z której wynika, iż wyroby medyczne powinny posiadać znak CE (nawet te wytwarzane na zamówienie). Jeśli chodzi o usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej sklasyfikowane pod symbolem 85.1 nie obejmują one dokonywania napraw lub ich przeróbek.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika