dotyczy opodatkowania świadczonej usługi na trasie Norwegia-Polska na zlecenie podatnika z Norwegii?

dotyczy opodatkowania świadczonej usługi na trasie Norwegia-Polska na zlecenie podatnika z Norwegii?

Pismem z dnia 18 października 2006r. (data wpływu 26 października 2006r.) Podatnik zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem w sprawie udzielenia interpretacji o zakresie i sposobie zastosowania norm prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, iż prowadzi działalność gospodarczą między innymi w zakresie drogowego transportu towarowego pojazdami uniwersalnymi. Problem wniesiony w zapytaniu dotyczy prawidłowego udokumentowania fakturą usługi transportowej na trasie ?Kvernaland (Norwegia) ? Sokółka (Polska)? świadczonej dla Firmy z Norwegii, która w fakturze za dostarczony towar nie obciążyła odbiorcy za usługę transportową. Zdaniem Podatnika prawidłowe jest opodatkowanie tej usługi w następujący sposób: do granicy nie podlega, od granicy stawka 22%.

Porady prawne

W wyniku analizy stanu faktycznego przedstawionej sprawy oraz mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa Naczelnik tut. Urzędu informuje:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 2 pkt. 1 cytowanej ustawy definiuje terytorium kraju jako terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy w przypadku świadczenia usług transportowych, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.

Przy świadczeniu usług transportu poza terytorium Wspólnoty zastosowanie mają przepisy art. 83 ust.1 pkt 23 i ust.3 cytowanej ustawy, zgodnie z którymi stawkę 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego, przez który rozumie się między innymi przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

- z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium wspólnoty,

- z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,

- z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty, do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty , jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),

- z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia ) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.

Dodatkowym warunkiem niezbędnym do uznania usługi transportowej za międzynarodową i opodatkowania jej stawką w wysokości 0% jest posiadanie przez podatnika dowodów potwierdzających charakter wykonywanej usługi.
W myśl art. 83 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa w ust. 1 pkt 23, są między innymi w przypadku transportu:

1) towarów przez przewoźnika lub spedytora - list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej) stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora), z zastrzeżeniem pkt 2,

2) towarów importowanych ? oprócz dokumentów, o których mowa w pkt 1, dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Podatnik wykonał usługę transportu towarów na trasie Norwegia ? Polska na zlecenie podatnika norweskiego, który w fakturze za dostarczony towar nie obciąża odbiorcy za usługę transportową.

W przypadku gdy Podatnik nie posiada wskazanych w powołanym przepisie dokumentów, stanowiących dowód świadczenia usług transportu międzynarodowego, pozbawia to podatnika możliwości zastosowania stawki w wysokości 0%. Zatem zasadne jest zastosowanie stawki podatku od towarów i usług w wysokości 22%, właściwej dla usług transportowych świadczonych w kraju.

Pozostała część, tj. transport poza granicami kraju (w przedmiotowej sytuacji od miejsca poza terytorium Wspólnoty do granicy kraju) - nie podlega opodatkowaniu na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ? zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają tylko te usługi , które świadczone są na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej .

Stosownie do powołanego wyżej art. 27 ust. 2 pkt 2 cyt. ustawy podatek VAT należy zapłacić w każdym kraju, przez który transport faktycznie przebiega, według zasad obowiązujących w każdym z tych krajów.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia. Interpretacja ta jest wiążąca do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika