dotyczy opodatkowania świadczonej usługi transportu towarów na trasie Niemcy ? Hiszpania na zlecenie (...)

dotyczy opodatkowania świadczonej usługi transportu towarów na trasie Niemcy ? Hiszpania na zlecenie podatnika niemieckiego, który dla potrzeb tej usługi podał numer NIP swojego kraju

Pismem z dnia 9 października 2006r. (wpływ do urzędu: 12.10.2006r.) Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z zapytaniem w sprawie udzielenia interpretacji o zakresie i sposobie zastosowania norm prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług drogowego transportu towarowego pojazdami uniwersalnymi. Problem wniesiony w zapytaniu dotyczy prawidłowego dokumentowania usługi transportowej na trasie ?Bromskirchen-Somplar (Niemcy) ? Alcola de Hernares (Hiszpania)?, w przypadku podania przez nabywcę usługi, podatnika niemieckiego, numeru NIP swojego kraju. Wnioskodawca stosuje stawkę podatku VAT 0% z klauzulą na fakturze, że nabywca rozlicza VAT samodzielnie.

Porady prawne

W wyniku analizy stanu faktycznego przedstawionej sprawy oraz mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesznie informuje:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art.27 ust.2 pkt 2 cyt. wyżej ustawy w przypadku świadczenia usług transportowych, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. Natomiast art. 28 ust. 1 cyt. ustawy wprowadza regułę zgodnie z którą, w przypadku gdy transport towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich UE, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport się rozpoczyna.

W myśl art. 28 ust. 3 cyt. ustawy w przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1 i 2, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Podatnik wykonał wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów na trasie Niemcy ? Hiszpania, przy czym nabywca usługi ? podatnik niemiecki, podał numer NIP pod którym jest zarejestrowany na terenie swojego kraju. Wobec powyższego miejscem świadczenia przedmiotowej usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy numet VAT, tj. Niemcy. Usługa ta zatem pozostaje po za zasięgiem regulacji ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r i tym samym nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

Stosownie do § 27 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz.798). faktury stwierdzające świadczenie usług dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze powinny zawierać dane określone w § 9 (wykaz danych jakie powinna zawierać faktura VAT), z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Ponadto zgodnie z § 27 ust. 4 cyt.rozporządzenia, w przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 2 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy, faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju, oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia. Interpretacja ta jest wiążąca do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika