pytanie dot. opodatkowania podatkiem VAT czynności rozprowadzania kart opłaty drogowej

pytanie dot. opodatkowania podatkiem VAT czynności rozprowadzania kart opłaty drogowej

W związku z pisemną informacją Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp. z dnia 06 sierpnia 2003r. nr II-443/380/03 o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzieloną na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie podatnika uzupełniającą informację z dnia 09 czerwca 2003r. nr II-443/87/03, Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze na podstawie art. 14b §2 w/w ustawy dokonuje zmiany udzielonej przez Urząd Skarbowy informacji:

Zgodnie z art.2 ust.1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U Nr11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz inne czynności literalnie wymienione w ust. 3 tego artykułu

Porady prawne

Art. 4 pkt. 1 w/w ustawy definiuje pojęcie towarów, przez które rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności określonych w art.2, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Natomiast art.4 pkt2 w/w ustawy definiuje usługi, przez które rozumie się:
a) usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej,
b) roboty budowlano-montażowe,
c) sprzedaż praw lub udzielenie licencji i sublicencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej,
d) oddanie do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej,
e) udzielenie licencji lub upoważnienie do korzystania z licencji oraz przeniesienie autorskiego prawa majątkowego w rozumieniu przepisów prawa autorskiego ? w odniesieniu do programu komputerowego.

Czynności świadczone w związku z rozprowadzaniem kart opłaty drogowej, nie są czynnościami opartymi na autonomii woli stron (swobodzie umów cywilnoprawnych), ale na podstawie przepisów o charakterze publicznoprawnym. Podmiot nabywający kartę opłaty drogowej, musi dokonać ściśle określonej opłaty i jest to opłata o charakterze daniny publicznej.

W świetle powyższego świadczona przez podatnika czynność rozprowadzania kart opłaty drogowej oraz znaczków skarbowych nie jest sprzedażą towarów ani odpłatnym świadczeniem usług w związku z czym jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podatnik pośredniczy w rozprowadzaniu kart opłaty drogowej, które są dowodami uiszczenia opłaty w transporcie drogowym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika