Co składa się na wartość sprzedaży, w opraciu o którą ustala się kwotę uprawniającą do korzystania (...)

Co składa się na wartość sprzedaży, w opraciu o którą ustala się kwotę uprawniającą do korzystania za zwolnienia, o którym mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ?

W związku z pismem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp. z 8 stycznia 2004r. Nr II 443/184/03, dotyczącym udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatnika, Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) zmienia ww informację.

Na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2001r.) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3 ustawy ww, a także wartość eksportu towarów lub usług nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie 10 000 EUR.
Do dokładnego określenia 10 000 EUR w złotych polskich na każdy rok podatkowy zobligowany został Minister Finansów właściwy do spraw finansów publicznych, który w terminie do dnia 31 grudnia poprzedzającego rok podatkowy określa tę kwotę w drodze rozporządzenia obliczoną według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października.
Na limit tych obrotów składa się suma wartości sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3 ustawy (zwolnionej oraz opodatkowanej) oraz wartości eksportu towarów i usług.
Z pisma podatnika do Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp. wynika, że na przychody szkoły składają się:
Przychody ze świadczonych usług za wynajem pomieszczeń
Prowizje za ubezpieczenia uczniów
Sprzedaż książek dla uczniów oraz darowizny pieniężne od firm i rodziców, a także zasiłki na obiady dla dzieci potrzebujących pomocy z GCPRiPS (środki pieniężne na sfinansowanie obiadów wydawanych w szkole).
Zarówno darowizna pieniężna jak i zasiłki pieniężne nie są wymienione w art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, tak więc otrzymanie ww środków jest czynnością, która nie podlega ustawie od towarów i usług.

Porady prawne

W świetle powyższego wartość otrzymanych środków pieniężnych w formie darowizny i jako zasiłki na sfinansowanie posiłków nie może być brana pod uwagę, przy ustalaniu wartości sprzedaży w rozumieniu art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika