Czy zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu w przypadku dostawy budynku trwale związanego z tym (...)

Czy zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu w przypadku dostawy budynku trwale związanego z tym gruntem, jeżeli budynek jest zwolniony od podatku od towarów i usług, jest również zwolnione od tegoż podatku?

Na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.04.2006 r. (złożonego w dniu 14.04.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług - stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

W dniu 14.04.2006 r. Spółka zwróciła się następującym zapytaniem, czy zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu w przypadku dostawy budynku trwale związanego z tym gruntem, jeżeli budynek jest zwolniony od podatku od towarów i usług, jest również zwolnione od tegoż podatku.
Stanowisko Spółki:
Spółka uważa, iż w związku z tym, iż przy sprzedaży budynku zostały spełnione warunki do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług to również stosownie do zapisu § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu, o którym mowa w zapytaniu, jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa:

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż Spółka jest w posiadaniu działki o powierzchni 3810 m2 będącej w użytkowaniu wieczystym do 2089 r. Działka ta jest zabudowana stanowiącym odrębną nieruchomość budynkiem o powierzchni 1086 m2, budowa tego budynku została zakończona w 1966 r.
Zdaniem Podatnika sprzedaż budynku korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie w art. 43 ust. 1 pkt 2 i 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), albowiem:
- dokonującemu dostawy towaru nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
- budynek był używany przez Spółkę przez okres dłuższy niż 5 lat,
- nakłady na ulepszenie budynku objętego zapytaniem nie przekroczyły 30% jego wartości początkowej.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego jak również obowiązujących przepisów w tym zakresie, Naczelnik tutejszego Urzędu przedstawia następujące stanowisko:

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług).
Stosownie do art. 43 ust. 6 ustawy zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

    1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
    2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo część takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Reasumując należy stwierdzić, iż zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkiem trwale związanym z gruntem spełniającym warunki towaru używanego z jednoczesnym spełnieniem warunków określonych w art. 43 ust. 6 ustawy - będzie korzystało ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, a w związku z tym zajęte przez Spółkę stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W dacie wydania postanowienia nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Tarnowie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika