Czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług za przejęte od Spółdzielni za odszkodowaniem (...)

Czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług za przejęte od Spółdzielni za odszkodowaniem na własność Gminy Miasta grunty?

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 09.03.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Podatnik pismem z dnia 09.03.2006 r. zwrócił się, w oparciu o art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa, do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w odniesieniu do następującego stanu faktycznego:

W decyzjach z 2001 r. i 2002 r., zatwierdzających projekt podziału działek, Prezydent Miasta, stosownie do regulacji art. 98 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.), orzekł o wygaśnięciu prawa użytkowania wieczystego w stosunku do działek wydzielonych pod drogi publiczne. Prawo użytkowania wieczystego ustanowione było na rzecz Spółdzielni na gruntach stanowiących własność Gminy Miasta. Za przejęte działki pod drogi publiczne przysługuje Spółdzielni odszkodowanie w wysokości uzgodnionej z właściwym organem i wypłacone odrębnie w formie umowy cywilno-prawnej. W oparciu o porozumienie z Urzędem Miasta, odszkodowanie na rzecz Spółdzielni zostanie wypłacone w 2006 r. poprzez:
1) przeniesienie prawa własności Gminy Miasta niezabudowanych działek uzupełniających do działek budowlanych,
2) ustanowienie prawa wieczystego użytkowania na niezabudowanej działce Gminy Miasta jako uzupełniającej do działki budowlanej.

Wniosek dotyczy:
Czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług za przejęte od Spółdzielni w 2001 r. i 2002 r. za odszkodowaniem na własność Gminy Miasta grunty, jeśli wypłata odszkodowania nastąpi w 2006 r.

Zdaniem Podatnika, skoro przeniesienie własności z mocy prawa nastąpiło w 2001 r. i 2002 r. czynność ta nie może być objęta podatkiem od towarów i usług, gdyż nie była wymieniona w art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze stwierdza się, co następuje:
Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi.

Jak wynika z pisma Podatnika, wydanie gruntu miało miejsce w 2001 r. i 2002 r., natomiast odszkodowanie zostanie wypłacone w 2006 r. poprzez:
1) przeniesienie prawa własności Gminy Miasta niezabudowanych działek uzupełniających do działek budowlanych,
2) ustanowienie prawa wieczystego użytkowania na niezabudowanej działce Gminy Miasta jako uzupełniającej do działki budowlanej.

Mając na względzie fakt, iż przeniesienie własności z mocy prawa nastąpiło w 2001 r. i 2002 r. czynność ta nie mogła być objęta podatkiem od towarów i usług, gdyż w brzmieniu art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) czynność ta nie była wymieniona.

W tym stanie rzeczy postanowiono jak na wstępie.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dacie wydania postanowienia nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika