Czy w przypadku zaginięcia karty 1A, można na podstawie wydanego przez urząd celny zaświadczenia (...)

Czy w przypadku zaginięcia karty 1A, można na podstawie wydanego przez urząd celny zaświadczenia o wywozie towarów zastosować w eksporcie towarów stawkę 0%?

Na podstawie art. 18 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) w eksporcie towarów stawka podatku wynosi 0%, pod warunkiem prowadzenia przez podatnika ewidencji określonej w art. 27 ust. 4 oraz otrzymania przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej.

Ustawa o VAT nie wskazała wprost w jakiej formie następuje potwierdzenie wywozu towaru poza granicę RP. Kwestie te reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 września 2001r. w sprawie deklaracji skróconych i zgłoszeń celnych (Dz.U. Nr 117, poz. 1250 ze zm.). Zgłoszenie celne towarów w formie pisemnej dokonywane jest na formularzu Jednolitego Dokumentu Administracyjnego (SAD) lub na jego zestawie. Zgłoszenia celnego towarów do procedury wywozu i wspólnej procedury tranzytowej składanego w urzędzie celnym tranzytowym wywozu zgodnie z par. 63 cyt. rozporządzenia dokonuje się na dokumencie SAD składającym się z kart 1, 1A, 2, 3, 4 i 5. Karty 1A, 3, 4 i 5 po potwierdzeniu ich odbioru w polu 54 Karty 1, funkcjonariusz celny wydaje zgłaszającemu. Potwierdza on wyprowadzenie towaru poza polski obszar celny poprzez przystawienie stempla SAD, wpisanie w ewidencji, złożenie podpisu i przystawienie pieczęci ?Polska ? Cło? na odwrocie Karty 1A, a następnie przystawia pieczęć VAT.

Porady prawne

W przypadku zaginięcia Karty 1A przepis § 44 ust. 2 cyt. rozporządzenia dopuszcza możliwość potwierdzenia przez graniczny urząd celny wyprowadzenia towarów poza polski obszar celny. W takim przypadku funkcjonariusz celny na wniosek zgłaszającego, na podstawie posiadanych dokumentów oraz zapisów ewidencyjnych wydaje zaświadczenie o wyprowadzeniu towaru poza polski obszar celny.

Zgodnie z art. 194 par. 1 i 2 Ordynacji podatkowej dokumenty urzędowe sporządzone w formie określonej przepisami prawa przez powołane do tego organy władzy publicznej stanowią dowód tego, co zostało w nich stwierdzone. Dotyczy to także dokumentów urzędowych sporządzonych przez inne jednostki, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów są uprawnione do ich wydawania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika