Jak należy określić miejsce świadczenia usług dla spedycji międzynarodowej?

Jak należy określić miejsce świadczenia usług dla spedycji międzynarodowej?

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Przez usługi transportu międzynarodowego, zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 3 cyt. ustawy, rozumie się usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej związane z usługami przewozu lub innego sposobu przemieszczania towarów i osób, o których mowa w punktach 1 i 2 tego przepisu.

W art. 27 ust. 2 pkt 2 cyt. ustawy określono, że w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia, czyli ich opodatkowania, jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. W przypadku usług transportowych (w tym również międzynarodowych) jako zasadę przyjęto więc, iż niezależnie od miejsca siedziby podatnika świadczącego usługę, usługa opodatkowana jest w kraju, w którym transport jest realizowany.

Porady prawne

Ponieważ ustawa o podatku od towarów i usług traktuje usługi spedycji międzynarodowej jak usługi transportu międzynarodowego, w związku z tym w zakresie miejsca świadczenia usług spedycji międzynarodowej należy stosować regulacje przewidziane dla usług transportowych, tj. wynikające z cyt. art. 27 ust. 2 pkt 2.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika