Czy import usługi licencyjnej na przekaz radiowy zawodów żużlowych na żywo, która nie jest licencją (...)

Czy import usługi licencyjnej na przekaz radiowy zawodów żużlowych na żywo, która nie jest licencją w rozumieniu prawa własności przemysłowej, ani nie jest licencją w rozumieniu przepisów prawa autorskiego w odniesieniu do programu komputerowego, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z póź. zm.) Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na pismo z dnia 29 marca 2004r. (wpływ do Urzędu 30 marca 2004r.) uprzejmie informuje.

W przedmiotowym piśmie zwrócono się z zapytaniem czy import usługi licencyjnej na przekaz radiowy zawodów żużlowych na żywo, która nie jest licencją w rozumieniu prawa własności przemysłowej, ani nie jest licencją w rozumieniu przepisów prawa autorskiego w odniesieniu do programu komputerowego, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Porady prawne

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega również eksport i import towarów lub usług.

Importem usług w myśl art. 4 pkt 5 cyt. ustawy o VAT są usługi świadczone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, za których wykonanie należność jest przekazywana osobie lub jednostce mającej siedzibę bądź miejsce zamieszkania za granicą, a także usługi turystyki wyjazdowej.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 4 pkt 2 cyt. ustawy o VAT pod pojęciem usługi rozumie się:

  1. usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej,
  2. roboty budowlano-montażowe,
  3. sprzedaż praw lub udzielenie licencji lub sublicencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej,
  4. oddanie do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku gwarancyjnego w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej,
  5. udzielanie licencji lub upoważnienie do korzystania z licencji oraz przeniesienie autorskiego prawa majątkowego w rozumieniu przepisów prawa autorskiego ? w odniesieniu do programu komputerowego.

Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony w ww. piśmie z dnia 29 marca 2004r. oraz wyżej opisany stan prawny obowiązujący do dnia 30 kwietnia 2004r., import przedmiotowej usługi licencyjnej, nie jest usługą w rozumieniu powołanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, dlatego też nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Natomiast od 1 maja 2004r. w przedmiotowym zakresie, obowiązują przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

W myśl art. 27 ust. 3 cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004r. w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:

  1. osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub
  2. podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę

- miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Zatem miejsce określone przez ustawę jako miejsce świadczenia usług jest równoznaczne z miejscem opodatkowania usługi.

Zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 1 ? przepis ust. 3 stosuje się do usług sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych praw pokrewnych. W tym przypadku podatnikiem jest wyłącznie usługobiorca.

W związku z powyższym usługa związana z ww. licencją na przekaz radiowy zawodów żużlowych na żywo, od 1 maja 2004r. podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Dodatkowo organ podatkowy wskazuje na uregulowania zawarte w przepisie art. 147 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług zgodnie, z którym w okresie do 31 grudnia 2005r. zwalnia się od podatku od towarów i usług udzielanie licencji i sublicencji, inne niż wymienione w art. 4 pkt 2 lit. c i lit. e, ustawy o której mowa w art. 175 (ustawa z dnia 8 stycznia 1993r.), udzielone na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, bez uwzględniania zmian tych umów dokonanych po tym dniu.

Powyższy przepis stosuje się, pod warunkiem, że umowy zostały zarejestrowane w urzędzie skarbowym przed 14 maja 2004r.

Odpowiedź zgodna jest ze stanem prawnym aktualnym na dzień jej udzielenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika