Czy każda umowa współpracy z kontrahentem musi być zgłoszona do Urzędu Skarbowego, czy też wystarczy (...)

Czy każda umowa współpracy z kontrahentem musi być zgłoszona do Urzędu Skarbowego, czy też wystarczy jak będzie przechowywana w moim biurze?

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 27 czerwca 2005 r. (data wpływu do tut. urzędu 1 lipca 2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 30 lipca 2005 r. (data wpływu 1 sierpnia 2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie miejsca przechowywania dokumentów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz zgłaszania umów o współpracy z kontrahentami do Urzędu Skarbowego stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Przedmiotem wniosku podatnika było:
- czy każda umowa współpracy z kontrahentem musi być zgłaszana do Urzędu Skarbowego czy też wystarczy jak będzie przechowywana w moim biurze?
Podatnik prowadzi działalność usługową pośrednictwa w zakresie ubezpieczeń. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawiera umowy o współpracy z różnymi Towarzystwami Ubezpieczeniowymi. Podatnik uważa, iż każdą umowę o współpracy powinien przechowywać w swoim biurze.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków stwierdza co następuje:
Zgodnie z § 9 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 2000 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z dnia 22 grudnia 2000 r. nr 116 poz. 1222 ze zmianami) księga oraz dowody, na których podstawie są dokonywane w niej zapisy, musi znajdować się na stałe w miejscu wykonywania działalności lub w miejscu wskazanym przez podatnika jako jego siedziba, z zastrzeżeniem ust. 6, a jeżeli prowadzenie księgi zostało zlecone biuru rachunkowemu - miejscu wskazanym przez podatnika stosownie do § 8 ust. 1 pkt 1.

Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków uznaje za prawidłowe Pana stanowisko zawarte w piśmie z dnia 27 czerwca 2005 r. (data wpływu do tutejszego urzędu 1 lipca 2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 30 lipca 2005 r. (data wpływu do tutejszego urzędu 1 sierpnia 2005 r.).

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy zażalenie. Stosownie do art. 236 § 1 zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika