Jaka stawka VAT będzie miała zastosowanie do sprzedaży (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów (...)

Jaka stawka VAT będzie miała zastosowanie do sprzedaży (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług)?

Na podstawie art. 216 i art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku znak- bez znaku z dnia 20.12.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w sprawie stawki podatku VAT jaką należy zastosować przy sprzedaży lokali użytkowych i lokalu mieszkalnego spełniających definicję towarów używanych- stwierdzam, że stanowisko Wnioskującego jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

W dniu 30.12.2005 r. do Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek X o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że X w dniu 8 grudnia 2003 r. nabył w drodze licytacji przeprowadzonej przez Komornika Sądowego współwłasność udziału w wysokości 1463/3252 części nieruchomości (działka gruntu zabudowana kamienicą mieszczańską, wpisaną do rejestru zabytków). Z tytułu przedmiotowego nabycia nie został naliczony podatek od towarów i usług. W dniu 19 grudnia 2005 r. został sporządzony akt notarialny, którym to aktem X zbył ww. udział w nieruchomości. W ramach udziału X posiadał lokale użytkowe- handlowe, znajdujące się w części budynku oraz lokal mieszkalny.

W związku z powyższym Wnioskujący pyta, jaka stawka VAT będzie miała zastosowanie do powyższej sprzedaży (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług)?

W ocenie Wnioskującego, w przedmiotowej sprawie sprzedaż będzie zwolniona od podatku od towarów i usług, jako dostawa towarów używanych, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 43 ust. 2 pkt 1 i ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług bowiem spełnione zostały warunki określone w powołanych przepisach tj:
1. dostawa dotyczy towaru używanego- kamienica wpisana jest do rejestru zabytków, w związku z czym od jej oddania do używania upłynął wymagany 5- letni okres;
2. dokonującemu dostawy (X) nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego;
3. X nie dokonywał żadnych wydatków na ulepszenie.

W przedstawionym w w/w piśmie stanie faktycznym organ podziela stanowisko Podatnika.

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Przez dostawę towarów rozumie się w myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 ww. ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.


Z treści art. 43 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy wynika, że zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przez towary używane zgodnie z definicją zawartą w art. 43 ust. 2 pkt 1 rozumie się budynki i budowle lub ich części- jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.
Jednakże zgodnie z dyspozycją ust. 6 cyt. art. 43 zwolnienia o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

W przypadku dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego na rynku wtórnym zastosowanie będzie miał art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy, w myśl którego zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.
Zgodnie z art. 2 pkt 12 ww. ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113- Budynki zbiorowego zamieszkania- wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W opisanym przez X stanie faktycznym oraz w świetle powołanych powyżej przepisów zbywane lokale spełniają przesłanki do uznania je za towar używany i w związku z tym korzystają ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług (lokal mieszkalny na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10; lokale użytkowe na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 1 i ust. 6).

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b §1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 oraz art. 239 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika