Czy usługi edukacyjne świadczone w ramach umów o dzieło zawartych z prywatną wyższą uczelnią, (...)

Czy usługi edukacyjne świadczone w ramach umów o dzieło zawartych z prywatną wyższą uczelnią, polegające na przygotowaniu oraz prowadzeniu wykładów, przeprowadzaniu egzaminów, opracowaniu programu seminariów, opracowaniu harmonogramu prac indywidualnych - podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 27 sierpnia 2006 r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego: 01.09.2006 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w części dotyczącej stawki podatku VAT w przypadku świadczenia usług edukacyjnych stwierdza, iż:

przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:

Z treści wniosku złożonego przez Podatnika wynika, iż będąc nauczycielem akademickim świadczy w ramach umów o dzieło zawartych z prywatną wyższą uczelnią usługi edukacyjne, polegające na przygotowaniu oraz prowadzeniu wykładów, przeprowadzaniu egzaminów, opracowaniu programu seminariów, opracowaniu harmonogramu prac indywidualnych.

Pismem Nr OK-5672/KU-3060/2006 Urząd Statystyczny w Łodzi Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych uznał, iż usługi edukacyjne świadczone przez nauczyciela akademickiego zatrudnionego na warunkach umowy o dzieło należy sklasyfikować do grupowania PKWiU 80.30.12-00.00 ?Usługi szkolnictwa wyższego?.

Zapytanie Podatnika dotyczy kwestii opodatkowania podatkiem VAT ww. w piśmie czynności. Zdaniem Podatnika, przedmiotowe usługi są objęte zwolnieniem z opodatkowania podatkiem VAT.

Ocena prawna:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów - art. 8 ustawy o VAT.
Stosownie do art. 8 ust. 3 ww. ustawy o VAT usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 1 cyt. wyżej ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. W pozycji 7 przedmiotowego załącznika wymienione zostały usługi w zakresie edukacji sklasyfikowane wg PKWiU ex 80 (gdzie ex-dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania). Usługi edukacyjne świadczone przez nauczyciela akademickiego zatrudnionego na warunkach umowy o dzieło zawartej z prywatną uczelnią polegające m. in. na prowadzeniu wykładów i przeprowadzaniu egzaminów mieszczą się w grupowaniu 80.30.12-00.00 tj. usługi szkolnictwa wyższego (zgodnie z pismem Urzędu Statystycznego w Łodzi Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych).

W związku z tym, że w grupowaniu PKWiU 80 mieszczą się wyłącznie usługi w zakresie edukacji a ustawodawca w załączniku Nr 4 do ustawy nie wyszczególnił żadnych usług w ww. zakresie dla których zwolnienie nie miałoby zastosowania zatem usługi szkolnictwa wyższego są zwolnione od podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym świadczone przez Stronę - nauczyciela akademickiego usługi (umowa o dzieło zawarta z prywatną wyższą uczelnią) polegające na przygotowaniu oraz prowadzeniu wykładów, przeprowadzeniu egzaminów, opracowaniu programu seminariów, opracowaniu harmonogramu prac indywidualnych są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na dzień wydania niniejszego postanowienia w sprawie będącej przedmiotem interpretacji nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.

Dodatkowo wyjaśnia się, że przedmiotem wniosku o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego może być jedynie skonkretyzowana sytuacja prawno-podatkowa. Nie jest właściwym składanie jednego wniosku dotyczącego kilku sytuacji prawno-podatkowych. Jeżeli wnioskodawca jest zainteresowany uzyskaniem interpretacji dotyczących kilku zagadnień tworzących odrębne sytuacje prawno-podatkowe to do każdego zagadnienia winien złożyć odrębny wniosek. Interpretacja przepisów prawa podatkowego wydawana jest bowiem w formie postanowienia, w którym Naczelnik Urzędu Skarbowego potwierdza (bądź nie) prawidłowość stanowiska zaprezentowanego przez podatnika.

Na drugie zapytanie zawarte we wniosku z dnia 27.08.2006 r. (data wpływu: 01.09.2006 r.) zostanie wydane przez tut. Organ odrębne postanowienie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika