Pytanie o stosowanie 7% stawki podatku od towarów i usług dla wyrobów określonych jako ?odzież i (...)

Pytanie o stosowanie 7% stawki podatku od towarów i usług dla wyrobów określonych jako ?odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt? oraz ?obuwie dziecięce?, a także o wyjaśnienie przedmiotowych pojęć?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu odpowiadając, zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) na wniosek z dnia 23.04.2004 r. (data wpływu 23.04.2004 r.), uzupełniony pismem z dnia 23.04.2004 r. (data wpływu 05.05.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej odpowiedzi o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Podatnik w swoim wniosku zwrócił się z prośbą o zajęcie stanowiska w zakresie stosowania 7% stawki podatku od towarów i usług dla wyrobów określonych jako ?odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt? oraz ?obuwie dziecięce?, a także o wyjaśnienie przedmiotowych pojęć.

Porady prawne

Jednocześnie stwierdził, że na podstawie Załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535), artykuły te wymienione pod poz. 45 i poz. 47 opodatkowane są podatkiem VAT 7%, bez wyjaśnienia do jakich rozmiarów lub do jakiego wzrostu odnoszą się te artykuły.

Podatnik podaje, że w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług do symbolu 18.24.11 znajduje się wyjaśnienie ?wyłącznie dla dzieci do 150 cm wzrostu?.

W piśmie z dnia 23.04.2004 r., które wpłynęło do tut. Urzędu w dniu 05.05.2004 r., Strona informuje, że według jej rozeznania, zarówno na rynku jak i u producentów wyrobów dla dzieci i niemowląt stosowana jest zasada, że do wzrostu 150 cm uznaje się artykuł za niemowlęcy natomiast powyżej tego wzrostu za artykuł dla dzieci.

Odnosząc się do sprawy przedstawionej przez Podatnika, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje, że w Załączniku nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zawarto wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%. Pod poz. 45 przedmiotowego załącznika wymieniono ?odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt? przytaczając symbol PKWiU 18.24.11, a pod poz. 47 załącznika wymieniono ?obuwie dziecięce? bez względu na symbol.

Do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.) dodano Załącznik, który zawiera Wykaz Tablic Klasyfikacyjnych.

W uwagach dodatkowych pkt (f) do Działu 18-Odzież, wyroby futrzarskie Podsekcji DB-Wyroby włókiennicze (tekstylia) i odzież Tomu II Wykazu Tablic Klasyfikacyjnych ustawodawca zawarł wyjaśnienie, że w odniesieniu do pozycji 18.24.11 określenie ?odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt? dotyczy artykułów dla małych dzieci o wysokości ciała do 86 cm oraz pieluszek dla niemowląt.

Biorąc powyższe pod uwagę, w przedmiotowej kwestii, interpretacja przepisów podatkowych dokonana przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu nie jest zgodna z interpretacją Podatnika.

Odnośnie kwestii wyjaśnienia pojęcia ?obuwie dziecięce? bez względu na symbol PKWiU, który to artykuł ustawodawca zamieścił pod poz. 47 Załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zawarto wykaz towarów i usług, zawierającego wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu podnosi, iż zgodnie z ust.

1 komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 12, poz. 87 z późn. zm.), zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów.

Ust. 2 komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych stanowi, że w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Wobec powyższego, w przypadku wątpliwości odnośnie możliwości zakwalifikowania artykułu jako ?obuwie dziecięce?, podmiot (wytwórca) winien złożyć wniosek do ww. organu statystyki publicznej o dokonanie właściwej klasyfikacji.

Powyżej udzielona przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu odpowiedź o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczy stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszej interpretacji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika