W rozliczeniu za który miesiąc należy ująć korektę wartości podatku należnego z tytułu importu (...)

W rozliczeniu za który miesiąc należy ująć korektę wartości podatku należnego z tytułu importu usług transportowych, oraz w którym miesiącu należy dokonać odpowiednio korekty podatku naliczonego z tytułu zmiany stawki podatku od towarów i usług z 22% na 0%, w związku z otrzymaną decyzją Naczelnika Urzędu Celnego?

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 18.02.2004 r., doręczone do tut. Urzędu 24.02.2004 r. wyjaśnia co następuje:

Spółka zastosowała stawkę 0% do usługi transportowej, dotyczącej importu usług w wysokości wartości tej usługi, w jakiej została ona włączona do podstawy opodatkowania w imporcie towarów, wg dokumentu SAD z dnia 04.11.2003 r. Do pozostałej wartości tej usługi, która nie została ujęta w w. wym. dokumencie SAD, Spółka zastosowała stawkę 22%. Następnie, Spółka wystąpiła do Naczelnika Urzędu Celnego, o weryfikację zgłoszenia celnego w części dotyczącej ustalenia prawidłowej kwoty podstawy opodatkowania w imporcie towarów poprzez włączenie całej wartości usługi transportowej na terenie kraju do pierwszego miejsca przeznaczenia. Decyzję w tej sprawie Spółka otrzymała w dniu 16.01.2004 r.

Porady prawne

Spółka ma wątpliwość w rozliczeniu za który miesiąc należy ująć korektę wartości podatku należnego z tyt. importu usług transportowych oraz w którym miesiącu należy dokonać odpowiednio korekty podatku naliczonego z tyt. zmiany stawki podatku od towarów i usług z 22% na 0%, w związku z otrzymaną decyzją Naczelnika Urzędu Celnego. Zdaniem Spółki korekty podatku należnego z tyt. importu usługi transportowej w związku ze zmianą stawki podatku od towarów i usług z 22% na 0%, należy dokonać w rozliczeniu za miesiąc, w którym pierwotnie powstał obowiązek podatkowy z tyt. tych usług (art. 6 ust. 8 b pkt 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.)). Korektę podatku naliczonego należy sporządzić w rozliczeniu za miesiąc następujący po miesiącu, w którym pierwotnie powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od importu tych usług.

Wyżej powołana ustawa o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym nie określa za jaki okres i w jakim terminie podatnik może dokonać korekty deklaracji dla podatku od towarów i usług w przypadku wskazanym przez Spółkę. Uregulowania dotyczące korygowania kwot podatku należnego i naliczonego, zawarte w § 41 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) odnoszą, się wyłącznie do transakcji zawieranych z polskimi kontrahentami.

Zasadnym jest zatem - jak uważa Wnioskodawca powiązanie wykonanych czynności z momentem powstania obowiązku podatkowego (art. 6 ust. 8, pkt 5 ustawy o PTU i PA), oraz z momentem uprawniającym do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony (art. 19, ust. 3, pkt 2 ustawy o PTU i PA).
W świetle powyższego, w związku z otrzymaną decyzją Urzędu Celnego Spółka winna dokonać korekt deklaracji VAT-7 odpowiednio:
- za miesiąc w którym uprzednio, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wykazała należny podatek z tyt. importu usług transportowych,
- za miesiąc w którym uprzednio dokonała, zgodnie z obowiązującymi przepisami, obniżenia kwoty podatku należnego z tyt. importu przedmiotowych usług.
Tym samym Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego potwierdza stanowisko Podatnika zawarte w.wym. piśmie Spółki.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika