Jaka jest stawka podatku VAT na wymianę bądź montaż stolarki okiennej prez firmę prowadzącą działalność (...)

Jaka jest stawka podatku VAT na wymianę bądź montaż stolarki okiennej prez firmę prowadzącą działalność handlowo-usługową ?

W odpowiedzi na pismo z dnia 15.07.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu Skarbowego 21.07.2004 r.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia, iż zgodnie z przepisami zawartymi w art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w okresie do dnia 31.12.2007 r., obniżona stawka w wys. 7% obowiązuje w odniesieniu do:
- robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
- obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Materiały budowlane natomiast od 1 maja 2004 r. opodatkowane są stawką podstawową, tj. 22%.

Porady prawne

Zgodnie z przepisami zawartymi w art. 146 ust. 2 powyższej ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące zarówno inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu jak i remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Obiektami budownictwa mieszkaniowego w myśl postanowień art. 2 ust. 12 cytowanej wyżej ustawy są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych pod numerami: 111, 112 i 113.

Nowe przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie zawierają żadnych uregulowań dotyczących możliwości odrębnego fakturowania materiałów i wykonywanych usług w sytuacji gdy usługodawca do wykonania robót w obiekcie budownictwa mieszkaniowego (stawka 7%) zużył materiały budowlane wcześniej w tym celu zakupione (stawka 22 %).

W związku z powyższym zdaniem Naczelnika tut. Urzędu zasadnym jest kierowanie się orzeczeniami Naczelnego Sądu Administracyjnego rozstrzygającymi podobne kwestie pod rządami starej ustawy o VAT.

Stanowisko w analogicznej do opisywanej przez Pana sprawie wyraził Naczelny Sąd Administracyjny między innymi w wyroku z dnia 28 marca 2003 r. sygn. Akt III SA 2029/01, w którym stwierdził, iż ?W przypadku wykonania usługi z materiałów dostarczonych ( zakupionych) przez wykonawcę - obrót, stanowiący podstawę opodatkowania usługi- obejmuje także należności za wykorzystane materiały. Opodatkowanie następuje według stawki przewidzianej dla wykonanej usługi?.

Nie bez znaczenia jest tu również umowa zawarta między stronami tj. wykonawcą usługi, a zlecającym. Jeżeli uzgodniona w niej cena dotyczy całości wykonanej usługi bez względu na jej poszczególne elementy (materiały, robocizna, transport, zużyta energia, narzędzia itp.) to do całego zakresu robót należy stosować jednolitą stawkę podatku.

Dowodami potwierdzającymi zastosowanie właściwej stawki VAT jest nie tylko faktura VAT, ale właśnie przede wszystkim umowa, której jasno powinno wynikać, w jaki sposób kontrahenci uregulowali rodzaj łączącego ich stosunku prawnego.

W opisanym przez Pana przypadku, gdy inwestor zleca wykonanie usług remontowo-budowlanych związanych z budownictwem mieszkaniowym z wykorzystaniem w tym celu materiałów zakupionych przez wykonawcę, nie ma konieczności wyodrębniania na wystawionej fakturze oddzielnie sprzedaży tych materiałów oraz wykonanych robót.

Na całość realizowanej usługi w takiej sytuacji obowiązuje stawka podatku VAT 7%.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika