Czy sprzedaż prasy z dodatkiem płyt CD i DVD osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej (...)

Czy sprzedaż prasy z dodatkiem płyt CD i DVD osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym podlega obowiązkowi rejestracji za pomocą kasy fiskalnej ?

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włoszczowie z dnia 27.12.2006 r., znak: PPK/443-10/2006 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dla Pani Jadwigi R. dotyczącej obowiązku rejestracji za pomocą kasy fiskalnej sprzedaży prasy z dodatkami płyt CD i DVD osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym.

Wnioskiem z dnia 8 września 2006 r. (data wpływu 11.09.2006 r.) podatniczka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włoszczowie o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie obowiązku rejestracji za pomocą kasy fiskalnej sprzedaży prasy z dodatkami płyt CD i DVD osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym.

Porady prawne

Przedstawiając stan faktyczny podatniczka podała, iż prowadzi działalność gospodarczą polegająca na sprzedaży typowej dla 'kiosków ruchu'. Wśród sprzedawanych przez nią artykułów znajdują się m.in. czasopisma i gazety wraz z dodatkami mającymi na celu uatrakcyjnić towar tj. płyty CD i DVD. Przy czym symbol PKWiU oraz stawka podatku VAT stosowane w obrocie w/w artykułami dotyczy tylko gazet i czasopism, nie jest natomiast stosowany podział na dwa odrębne artykuły.

W tej sytuacji podatniczka uważa, że nie ma ona obowiązku zainstalowania kasy fiskalnej, gdyż przedmiotem sprzedaży jest prasa a nie płyty CD i DVD mimo, iż wpływają one na jej cenę.

W dniu 27.12.2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włoszczowie wydał postanowienie znak: PPK/443-10/2006, w którym stwierdził, iż przedstawione przez Stronę we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Organ pierwszej instancji stwierdził, że w sytuacji gdy podatniczka prowadzi sprzedaż gazet i czasopism, które wraz z dodatkiem stanowią pakiet i nie ma możliwości odrębnej sprzedaży obu artykułów, nie jest określona wartość towaru stanowiącego dodatek do gazety lub czasopisma, a ponadto symbol PKWiU i stawka VAT stosowane w obrocie w/w artykułami dotyczą tylko gazet i czasopism, wówczas sprzedaż taka nie będzie objęta wyłączeniem ze zwolnienia od obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej, o której mowa w § 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.03.2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375).

Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach stwierdza, iż postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włoszczowie z dnia 27.12.2006 r., znak: PPK/443-10/2006 zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa tj. przepisu § 4 pkt 7 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.03.2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375).

Stosownie do treści art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących dotyczy podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Z cytowanego przepisu wynika, iż ustawodawca przewiduje powszechny obowiązek rejestracji obrotu za pomocą kas fiskalnych dla wszystkich podatników sprzedających towary i świadczących usługi na rzecz wskazanych w nim kategorii podmiotów.

Równocześnie Minister Finansów korzystając z delegacji zawartej w art. 111 ust. 7 pkt 3 w/w ustawy zwolnił na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku ewidencjonowania przy pomocy kas rejestrujących, co zostało uregulowane w § 2 i § 3 w/w rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Jednocześnie w § 4 tego rozporządzenia przewidziano szereg wyłączeń ze zwolnienia od obowiązku ewidencji.

Na podstawie § 4 pkt 7 cyt. rozporządzenia zwolnień od obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów m.in. przy dostawie nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych ( w tym kaset wideo ), dyskietek, kart pamięci, kartridży. Powyższe oznacza, iż od dnia 1 września 2006 r., ze zwolnienia od obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy fiskalnej nie mogą korzystać podatnicy dokonujący dostawy w/w towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11.04.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez towar, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zarówno czasopisma jak i dołączone do nich dodatki, czyli płyty CD i DVD są towarami w rozumieniu w/w przepisu, zatem ich odpłatne przekazanie stanowi dostawę towaru, która na podstawie art. 5 ust. 1 w/w ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W złożonym wniosku Strona wskazała, że dołączone do czasopism płyty CD i DVD mają wpływ na cenę sprzedawanej prasy. Z powyższego należy wyciągnąć wniosek, iż występuje różnica pomiędzy dwoma cenami: czasopisma z płytą i bez płyty. Oznacza to, iż wydanie płyt jako dodatku do czasopisma nie może być traktowane jako przekazanie towaru w formie prezentu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 ustawy o VAT, gdyż jest odpłatne.W związku z powyższym tylko w przypadku gdy płyty nie mają wpływu na cenę całego zestawu - dołączenie do czasopism płyt CD i DVD jako czynność nieodpłatna nie stanowi obrotu z odpłatnej dostawy towaru w rozumieniu przepisu art. 5 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, a tym samym nie podlega obowiązkowi ewidencjonowania przy pomocy kasy rejestrującej.

Natomiast, w przypadkach, gdy załączone płyty (towary) będą zwiększały cenę dostawy w stosunku do ceny samego czasopisma - to wówczas będziemy mieli do czynienia z odpłatnym wydaniem dwóch różnych towarów o różnej klasyfikacji statystycznej i różnych stawkach podatkowych.

W tej sytuacji, gdy dołączone do czasopism płyty CD i DVD mają wpływ na wysokość ceny całego zestawu (czasopismo + płyta) w myśl cyt. wyżej § 4 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów podatniczka ma obowiązek ewidencjonowania obrotu i podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Należy również wskazać, iż podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust 1 lub 9 ustawy o VAT, zgodnie z § 5 w/w rozporządzenia osiągnięty obrót ewidencjonują jako obrót zwolniony od podatku.

Natomiast w przypadku podatników zarejestrowanych - jako podatnicy VAT czynni - na paragonach fiskalnych powinna znaleźć się odrębna kwota obrotu z tyt. sprzedaży czasopisma i płyty oraz wartość podatku VAT wg stawki właściwej dla sprzedawanych towarów.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika