Czy mogę zastosować stawkę 0% w związku z opisanym stanem faktycznym, a jeśli tak to jakie dokumenty (...)

Czy mogę zastosować stawkę 0% w związku z opisanym stanem faktycznym, a jeśli tak to jakie dokumenty muszę posiadać?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana X z dnia 01.08.2006 r. (data wpływu do urzędu 03.08.2006 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie: opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczenia usług polegających na uszlachetnianiu towarów

stwierdzam, że:

Porady prawne

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 01.08.2006 roku (data wpływu do urzędu 03.08.2006 roku), Pan X zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego wnioskodawca wykonuje usługi polegające na uszlachetnianiu materiałów, które zostały sprowadzone z Norwegii. Towary zostały sprowadzone przez firmę, która zleciła wykonanie usług drugiej firmie, która z kolei zleciła wykonanie przedmiotowej usługi wnioskodawcy. W związku z powyższym firma wnioskodawcy nie świadczy usług na zlecenie pierwszego podmiotu, który sprowadził do Polski towary objęte procedurą uszlachetniania czynnego. Ponadto wnioskodawca pisze, że posiada oświadczenie od zleceniodawcy, że w wystawianych fakturach ma stosować stawkę VAT 0 % i że towar, który powstał w wyniku uszlachetnienia, zostanie wywieziony z kraju poza terytorium Wspólnoty jak również dokument potwierdzający wywóz towaru za granicę. Wnioskodawca nie posiada natomiast szczegółowego rozliczenia tych usług.

Wnioskodawca pyta czy może zastosować stawkę 0 % w związku z opisanym stanem faktycznym, a jeśli tak to jakie dokumenty musi posiadać?

Zdaniem wnioskodawcy nie może on zastosować stawki 0 % ponieważ nie zawarł żadnej umowy z firmą, która sprowadziła do kraju towar objęty procedurą uszlachetniania czynnego.

Organ podatkowy wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122, art. 129 ust. 1.

W myśl art. 83 ust. 1 pkt 24 stawkę podatku w wysokości 0 % stosuje się do usług polegających na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów. Przez usługi, o których mowa w ust. 1 pkt 24 ? zgodnie z art. 83 ust. 7 ustawy ? rozumie się usługi:

  1. świadczone bezpośrednio przez podatnika, który sprowadził z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju towary objęte procedurą uszlachetniania czynnego w celu ich naprawy, uszlachetnienia, przerobu lub przetworzenia, jeżeli towary te zostaną wywiezione z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty zgodnie z warunkami określonymi w przepisach celnych;
  2. polegające na pośredniczeniu między podmiotem mającym siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium państwa trzeciego niebędącym podatnikiem, w rozumieniu art. 15, a podatnikiem, o którym mowa w pkt 1, gdy pośrednik otrzymuje prowizję lub inne wynagrodzenie od którejkolwiek ze stron zawartego kontraktu dotyczącego usług określonych w pkt 1, pod warunkiem posiadania kopii dokumentów potwierdzających powrotny wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty;
  3. świadczone przez innych podatników na zlecenie podatnika, o którym mowa w pkt 1, polegające na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetworzeniu towarów sprowadzonych w tym celu przez podatnika określonego w pkt 1, pod warunkiem:
    a) uzyskania oświadczenia od zleceniodawcy, że towar, który powstał w wyniku wykonania tej usługi, zostanie wywieziony z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty;
    b) posiadania szczegółowego rozliczenia tych usług zgodnie z treścią dokumentów celnych, których kopie powinny być w posiadaniu tych podatników, potwierdzających powrotny wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty;
  4. polegające na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetworzeniu towarów sprowadzonych z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju, które zostały objęte procedurą uszlachetniania czynnego w rozumieniu przepisów celnych, świadczone przez podatników na zlecenie podmiotów mających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium państwa trzeciego niebędących podatnikami, w rozumieniu art. 15, w ramach kontraktów wielostronnych, jeżeli:
    a) naprawiony, uszlachetniony, przerobiony lub przetworzony przez tych podatników towar został sprowadzony z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju przez podatnika będącego również stroną tego kontraktu,
    b) podatnik posiada szczegółowe rozliczenie wykonanych usług zgodnie z dokumentami celnymi potwierdzającymi wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty oraz kopie tych dokumentów celnych.

Jak wynika z powyższego wnioskodawca nie spełnia wymogów do zastosowania stawki 0 % ponieważ nie jest ani podatnikiem, który sprowadził z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju towary objęte procedurą uszlachetniania czynnego ani podatnikiem, któremu wyżej wskazany podmiot zlecił uszlachetnienie. W powyższym stanie faktycznym należy zastosować właściwą stawkę krajową.

Reasumując postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika