Czy wykonywane usługi plastyka projektanta na umowę o dzieło podlegają opodatkowaniu VAT?

Czy wykonywane usługi plastyka projektanta na umowę o dzieło podlegają opodatkowaniu VAT?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8 z 2005r., poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.12.2005r. (data wpływu 13.12.2005r.), uzupełnionego pismami z dnia 22.12.2005r. (data wpływu 23.12.2005r.) i pismem z dnia 13.01.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie opodatkowania podatkiem VAT usług plastyka projektanta, stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowew odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 08.12.2005r. (data wpływu 13.12.2005r.), uzupełnionym pismami z dnia 22.12.2005r. (data wpływu 23.12.2005r.) i pismem z dnia 13.01.2006r., podatnik zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe i kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, podatnik jest plastykiem, architektem wnętrz, który prowadzi działalność gospodarczą. Usługi wykonywane przez podatnika przyporządkował on do symbolu PKWiU 74.84.13 jako usługi opracowywania projektów, wystroju wnętrz, dekoracji. Podatnik wykonuje projekty (całościowy bądź cząstkowy) na zlecenie klientów prywatnych i firm, którzy posiadają wpływ na charakter powstającego dzieła, tzn. określany jest termin wykonania pracy, sposób jej prezentacji oraz wynagrodzenie i sposób płatności. W umowie zlecający zobowiązuje się do współpracy oraz dostarczenia niezbędnych dla powstania dzieła informacji i materiałów. Jeżeli klient dostarczy błędnych czy niepełnych informacji musi liczyć się z tym, że projekt nie spełni jego oczekiwań czy też niemożliwe będzie jego zrealizowanie. Jeżeli więc nie zostaną spełnione warunki współpracy określone w umowie projektant może wycofać się co wiąże się dla klienta ze stratą wpłaconych zaliczek.

Podatnik korzysta z praw autorskich i z 50% kosztów uzyskania przychodów dla potrzeb podatku dochodowego, na podstawie art.13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W 2005r. przychód podatnika przekroczył kwotę 39.200 zł.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy mając na uwadze powyższe, stanie się podatnikiem podatku od towarów i usług od stycznia 2006r. Jeżeli tak, to jaką stawką będą opodatkowane usługi wykonywane przez podatnika.

Wg podatnika, nie powinien on być traktowany jako podatnik podatku od towarów i usług.

Organ podatkowy wyjaśnia co następuje:

W myśl art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z późn. zm.) zwaną dalej ustawą PTU, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej 'podatkiem', podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do ust.2 w/cyt. przepisu czynności określone w ust.1 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

Zgodnie z art.8 ust.1 pkt 3 ustawy PTU przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7.

W myśl art.15 ust.1 i 2 ustawy PTU podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, która obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Natomiast w świetle art.15 ust.3 pkt 3 ustawy PTU za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art.13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Ponadto zgodnie z art.15 ust.3a ustawy PTU przepis ust.3 pkt 3 stosuje się odpowiednio do usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania albo ich wykonanie, w tym również wynagradzanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi.

W związku z powyższym, uznanie lub nie uznanie przedmiotowych czynności za podlegające opodatkowaniu uzależnione jest od łącznego spełnienia wymienionych wyżej kryteriów.

Ze stanu faktycznego wynika, że podatnik jest plastykiem projektantem wykonującym na zlecenie klientów prywatnych i firm projektów dot. aranżacji mieszkania, obiektu użytkowego. W zawartej umowie określany jest termin wykonania pracy, sposób jej prezentacji oraz wynagrodzenie i sposób płatności.

Zatem osoba wykonująca czynności plastyka projektanta, nie może korzystać z wyłączenia od podatku od towarów i usług na podstawie art.15 ust.3 pkt 3 ustawy PTU, gdyż w stosunku pracy łączącym zlecającego z wyznaczonym do wykonania określonych czynności projektantem, nie występują przesłanki wymienione w tym przepisie, pozwalające na wyłączenie projektanta z kręgu podatników podatku od towarów i usług. Czynności plastyka projektanta wykonywane na zlecenie zarówno klientów prywatnych, jak i firm są usługami w rozumieniu art.8 ust.1 pkt 3 ustawy PTU, a świadczący te usługi jest podatnikiem wykonującym samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art.15 ust.1 ustawy PTU.

Art.113 ust.1 ustawy PTU stanowi, iż zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwot podatku.

Ze złożonego w tut. urzędzie wniosku o interpretację wynika, że przychód z tytułu działalności w 2005r. przekroczył kwotę 10.000 euro, tj. 39.200 zł, zatem w myśl w/cyt. przepisów powinna Pani zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy PTU przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art.5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne w podatku od towarów i usług - VAT - R oraz naliczać od tych czynności od miesiąca stycznia 2006r. podatek od towarów i usług.

Ponadto organ podatkowy informuje, że stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczenia usług - poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku VAT oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz.970), zgodnie z przepisem art.41 ust.1 ustawy PTU wynosi 22%.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie podatnik świadczy usługi sklasyfikowane jako usługi opracowywania projektów, wystroju wnętrz, dekoracji wg symbolu PKWiU 74.84.13. Przedmiotowe usługi nie zostały wymienione w żadnym z załączników do ustawy o podatku od towarów i usług, ani też w przepisach rozdziału 6 w/cyt. rozporządzenia. W konsekwencji, świadczone przez podatnika usługi będą zgodnie z art.41 ust.1 ustawy PTU opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Jednocześnie tut. urząd informuje, że zgodnie z art.8 ust.3 ustawy PTU usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. Do obowiązku dokonującego dostawy określonego towaru lub usługi należy przyporządkowanie i zastosowanie właściwego symbolu PKWiU. Wysokość stawki uzależniona jest od podporządkowania konkretnej dostawie towaru lub usługi właściwego symbolu PKWiU. Do wydawania opinii interpretacyjnych uprawniony jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. Wynika z tego, że tut. organ podatkowy nie ma uprawnień do przyporządkowania symboli PKWiU, ale opiera się jedynie na klasyfikowaniu podanym przez Wnioskodawcę.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika