Jaka stawka podatku VAT obowiązuje na produkcję wyrobów rehabilitacyjno-leczniczych, w transakcjach (...)

Jaka stawka podatku VAT obowiązuje na produkcję wyrobów rehabilitacyjno-leczniczych, w transakcjach pomiędzy podmiotami, w przypadku zlecenia wykonania tych wyrobów podwykonawcom?

Należy jednakże zwrócić uwagę na treść przepisu § 59 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.). Z ww. przepisu wynika bowiem, że obniżona do wysokości 0% stawka podatku ma zastosowanie do sprzedaży wyrobów rehabilitacyjnych posiadających właściwe atesty, jednostek upoważnionych do ich wydawania, stwierdzające działalność rehabilitacyjną tych wyrobów (zał. Nr 2 do rozporządzenia, poz. 38).

Zauważa się, iż obecnie nie ma jednostek upoważnionych do wydawania atestów stwierdzających rehabilitacyjne działanie określonych wyrobów.

Porady prawne

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że przepis dotyczący wyrobów rehabilitacyjnych, o których mowa w pozycji 38 załącznika Nr 2 cyt. rozporządzenia z dnia 22 marca 2002 r. ma zastosowanie tylko do wyrobów rehabilitacyjnych, którym w okresach wcześniejszych upoważnione jednostki wydały stosowne atesty.

Również przepis dotyczący wyrobów rehabilitacyjnych, o których mowa w poz. 45 zał. Nr 3 do ww. ustawy o podatku od towarów i usług, ma zastosowanie tylko do wyrobów rehabilitacyjnych, którym w okresach wcześniejszych upoważnione jednostki wydały atesty stwierdzające ich działanie rehabilitacyjne.

Jeżeli zatem podatnik sprzedaje wyroby, które uzyskały w poprzednich okresach ww. atesty, to stawka podatku VAT wynosi 0% na podstawie ww. przepisu § 59 pkt 2 ww. rozporządzenia.

W sytuacji, gdy świadczona usługa, tu: produkcja wyrobów rehabilitacyjno-leczniczych,

przeciwodleżynowych, na bazie skóry, bawełny oraz łuski gryki, podlega opodatkowaniu ze stawką 0%, bez znaczenia, dla wysokości stawki podatku VAT jest, czy świadczącym tę usługę jest podmiot bezpośrednio podpisujący umowę na realizację świadczenia (tu: z Narodowym Funduszem Zdrowia), czy też jego podwykonawca. Istotą bowiem ustawy o podatku VAT, jest opodatkowanie sprzedaży towarów i odpłatnego świadczenia usług, wynikające z art. 2 ust. 1, z zastosowaniem odpowiednich stawek podatku VAT. Kryterium obligującym do wyboru stawki, jest rodzaj sprzedawanego towaru czy też świadczonej usługi, tj. kryterium przedmiotowe, nie zaś podmiot, który sprzedaje opodatkowany towar lub świadczy określoną usługę, tj. kryterium podmiotowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika