W jakiej wysokości winny być opodatkowane podatkiem VAT sprzedawane przez Gminę działki:1) zabudowana (...)

W jakiej wysokości winny być opodatkowane podatkiem VAT sprzedawane przez Gminę działki:
1) zabudowana budynkiem chlewni i
2) zabudowana budynkiem magazynu zbożowego ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jędrzejowie, działając na podstawie art. 14a § 1, § 4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 ze zmianami), postanawia wydać pisemną interpretację , co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Urzędzie Gminy w Oksie, oceniając jej stanowisko odnośnie zwolnienia z podatku od towarów i usług sprzedaży zabudowanej nieruchomości , przedstawione we wniosku z dnia 22.08.2005 r.(data wpływu: 24.08.2005 r.), uzupełnionym pismem z dnia 05.12.2005 r. (data wpływu: 05.12.2005 r. , o udzielenie interpretacji ? jest nieprawidłowe.

Gmina posiada zabudowaną nieruchomość, w skład której wchodzą następujące działki:
- działka nr 338/14- 1.1064 ha ? jest nieruchomość zabudowana budynkiem chlewni o pow. 1437 m2 wybudowana w roku 1974 w której był prowadzony chów trzody chlewnej do roku 1981 , a obecnie obiekt ten jest nie użytkowany.
- działka nr 381/5 ? 0,1396 ha ? jest to nieruchomość zabudowana budynkiem magazynu zbożowego , wybudowany przed II wojną światową. Po wojnie magazyn ten był przeznaczony do magazynowania zboża przez Państwowe Zakłady Zbożowe w Kielcach. Działalność ta była prowadzona do 1966 r. , gdzie następnie obiekt ten przekazano dla Kółka Rolniczego w Lipnie. Obecnie obiekt ten jest nie użytkowany.

Porady prawne

Gmina w/w nieruchomości nabyła w drodze komunalizacji na podstawie decyzji Wojewody Świętokrzyskiego Nr RR.IX.7710-11/03 z dnia 18.02.2003 r.Gmina przy nabyciu tych nieruchomości w 2003 r. nie miała prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego. Od końca roku , w którym zakończono budowę każdego z budynków minęło więcej niż 5 lat. Przez cały okres posiadania przez Gminę budynki nie były remontowane.

Gmina we wspomnianym wniosku zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o interpretację przepisów prawa odnośnie stawki podatku VAT, jaką winna być opodatkowana transakcja sprzedaży w/w zabudowanych nieruchomości.

Gmina przedstawiła pogląd , iż sprzedaż tych nieruchomości jest opodatkowana stawką 0 %.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( z. U. Nr 54 , poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów , na mocy art. 7 ust. 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarem, w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług są również budynki i budowle, a także grunty (art. 2 pkt 6).

Tak, więc obecnie obrót nieruchomościami gruntowymi jest traktowany jako odpłatna dostawa towarów i, co do zasady, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W myśl art. 29 ust. 5, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. A zatem grunty zabudowane podlegają opodatkowaniu według stawek właściwych dla budynków i budowli trwale z nimi związanych.

Ta sama zasada będzie dotyczyć sytuacji, gdy sprzedaż budynków trwale związanych z gruntem będzie zwolniona od podatku VAT- wówczas sprzedaż tego gruntu będzie również korzystać ze zwolnienia. Taka sytuacja będzie miała miejsce w przypadku, gdy budynki trwale związane z gruntem spełnią warunki pozwalające zakwalifikować je do towarów używanych w rozumieniu art. 43 ust. 2 oraz sprzedającemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu (art. 43 ust. 1 pkt 2).

Przez towary używane rozumie się m.in. budynki i budowle lub ich części ? jeżeli od końca roku , w którym zakończono budowę tych obiektów , minęło co najmniej 5 lat.Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić , że znajdujące się na przedmiotowych działkach budynki chlewni i magazynu zbożowego są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2, ponieważ okres jaki upłynął od ich wybudowania (lata 70-te i przed II wojną światową) przekracza 5 lat.O tym czy dostawa przedmiotowych budynków będzie zwolniona od podatku VAT należy stwierdzić czy sprzedającemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu.Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Gmina nabyła własność budynków w roku 2003 w drodze komunalizacji na podstawie decyzji Wojewody Świętokrzyskiego Nr RR.IX.7710-11/03 z dnia 18.02.2003 r. Tym samym nie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 25 ust. 3 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Oceniając przedstawiony stan faktyczny w świetle obowiązujących w dacie zaistnienia zdarzeń przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jędrzejowie stwierdza , iż transakcja sprzedaży nieruchomości , w skład której wchodzą wymienione wyżej działki, korzysta ze zwolnienia od podatku VAT- zatem stanowisko wnioskodawcy w omawianej sprawie jest nieprawidłowe. Stąd postanowiono , jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika