W jakiej pozycji deklaracji VAT 7 należy wykać zakup środków trwałych to jest rozrzutnika obornika (...)

W jakiej pozycji deklaracji VAT 7 należy wykać zakup środków trwałych to jest rozrzutnika obornika i ciągnika rolniczego?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21 sierpnia 2006 r. uzupełnionego w dniu 11.10.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę:
Wnioskodawca prowadzi gospodarstwo rolne zgodnie z art.2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym. Jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług od 31 lipca 2006 r. W dniu 1 sierpnia wnioskodawca dokonał zakupu środków trwałych tj. rozrzutnik obornika i ciągnik rolniczy. W deklaracji za miesiąc sierpień wykazał przychód ze sprzedaży płodów rolnych opodatkowany stawką podatku VAT w wysokości 3%.
Wnioskodawca wybrał miesięczną metodę rozliczania podatku VAT.

Porady prawne

Zapytanie dotyczy :
W jakiej pozycji deklaracji VAT-7 należy wykazać zakup opisanych środków trwałych.
Stanowisko wnioskodawcy:
Wartość sprzedaży netto wykazana będzie w dziale C deklaracji wiersz 4 poz. 24 / dostawatowarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju opodatkowane stawką 3%, podatekVAT należny wiersz 4, poz.25.
Wartość zakupu netto środków trwałych zostanie umieszczona w dziale D.2 /nabycietowarów i usług oraz podatek należny z uwzględnieniem korekt / w poz.44, natomiast VATnaliczony w poz.45.
Nadwyżka podatku naliczonego nad należnym zostanie wpisana w pozycji 55 /nadwyżkapodatku naliczonego nad należnym/ i 56 / kwota do zwrotu na rachunek bankowy wskazanyprzez podatnika/ oraz w pełnej kwocie jako zwrot bezpośredni w poz.57 ) w terminie 60 dni/gdyż wszystkie faktury zakupowe wykazane w deklaracji są zapłacone w całości w miesiącusierpniu 2006r.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:
-w myśl art.86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr54, poz.535 ze zmianami ) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane dowykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżeniakwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego , z zastrzeżeniem art. 114, art. 119ust. 4, art.120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Będąc zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku VAT, wykonując czynnościopodatkowane ( dostawa płodów rolnych ) przysługuje Pani prawo do skorzystania zodliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup ciągnikarolniczego oraz rozrzutnika do obornika.
Odliczenia tego dokonuje Pani w deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7wykazując odpowiednio:
-sprzedaż płodów rolnych- poz. 24 deklaracji , podatek należny - poz. 25 deklaracji
-nabycie ciągnika oraz rozrzutnika - wartość netto poz. 44 deklaracji , podatek naliczony - poz. 45 deklaracji
-nabycie pozostałych towarów i usług- wartość netto zakupu - poz.46 deklaracji, podatek naliczony - poz. 47 deklaracji
-nadwyżka podatku naliczonego nad należnym - poz. 55 deklaracji
-kwota do zwrotu na rachunek bankowy podatnika - poz. 56 deklaracji w tym w terminie 60 dni kwota zwrotu - poz. 57 deklaracji.
Dane, które zostaną ujęte w deklaracji winny wynikać z ewidencji do prowadzenia którychzobowiązuje Panią przepis art. 109 ust. 3 ustawy VAT.
Ponadto informuje się , że podatnicy którzy wybrali miesięczną formę rozliczeń sąobowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne wterminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.W myśl przepisu art. 87 ust. 1 ustawy w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika