Czy w przedstawionej sytuacji faktycznej wniesienie wkładu niepieniężnego stanowić będzie dostawę (...)

Czy w przedstawionej sytuacji faktycznej wniesienie wkładu niepieniężnego stanowić będzie dostawę towaru i podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT ?

P O S T A N O W I E N I ENa podstawie:art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.),art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT,§ 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zwanego dalej rozporządzeniem o r g a n p o d a t k o w y udziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 08.01.2007 r. oceniając stanowisko strony jako nieprawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E Dnia 15.01.2007 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kole wszczął postępowanie podatkowe w trybie art. 165 § 1 i § 3 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Gmina rozważa możliwość zawarcia umowy ze spółką ?Oświetlenie Uliczne i Drogowe? Sp. z o.o. w Kaliszu na mocy której gmina obejmie udział w kapitale zakładowym tej spółki w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci urządzeń elektroenergetycznych. Urządzenia będące przedmiotem aportu zostały wytworzone przez gminę w roku 2006 i po wniesieniu aportu spółka nabędzie prawo rozporządzania tymi urządzeniami jak właściciel w wyniku przyłączenia ich do sieci tego przedsiębiorstwa. Przy wytworzeniu urządzeń elektroenergetycznych gminie nie przysługiwało prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych strona formułuje własne stanowisko, z którego wynika, że zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz 535 ze zm) towarem są rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Należy uznać, że urządzenia elektroenergetyczne mieszczą się w zakresie pojęcia towary ponieważ stanowią budowle. Przez dostawę zaś towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W ujęciu powyższych regulacji prawnych należy stanąć na stanowisku, iż dokonując wniesienia do spółki aportu w postaci urządzeń elektroenergetycznych strona ma do czynienia z odpłatną dostawą towaru podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ustawy o VAT. Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego powołane w sentencji postanowienia.Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący: Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Stosownie do zapisu zawartego w § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia, zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółki prawa handlowego i cywilnego. Jak wynika z brzmienia przytoczonej regulacji prawnej w przypadku wniesienia przez stronę do Spółki z o.o. w Kaliszu wkładów niepieniężnych w postaci urządzeń elektroenergetycznych, czynność ta korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.Przedmiotowa interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez stronę.Naczelnik Urzędu Skarbowego nie informuje o zmianie stanu prawnego.Do czasu zmiany lub uchylenia przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i organ kontroli skarbowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika