Podatnik zwrócił się w/s prawidłowego sposobu dokumentowania wykonywanych przez siebie usług weterynaryjnych (...)

Podatnik zwrócił się w/s prawidłowego sposobu dokumentowania wykonywanych przez siebie usług weterynaryjnych oraz sprzedawanych leków i innych towarów ze stawkami 0%, 7%, i 22%.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), zwalnia się od podatku od towarów i usług oraz od podatku akcyzowego świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 2.

W poz. 20 ww. załącznika nr 2 do ustawy o VAT, wymienione zostały usługi sklasyfikowane w PKWIU pod symbolem ex 85 ? usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług paramedycznych oraz mierzenia ciśnienia tętniczego poza placówkami ochrony zdrowia.

Porady prawne

Usługi weterynaryjne sklasyfikowane zostały pod symbolem PKWiU 85.20.1.

Opodatkowanie usług weterynaryjnych oraz udokumentowanie fakturą VAT uzależnione jest od ustaleń zawartych między nabywcą a wykonawcą ww. usług dotyczących sposobu realizacji ww. usługi.

Jeżeli w ramach świadczonej usługi weterynaryjnej zapewnione są leki, które są wliczone w wartość świadczonej usługi i na fakturze figurować będzie np. usługa weterynaryjna, wówczas całość będzie zwolniona z podatku VAT.

Jeżeli natomiast świadczący usługi weterynaryjne będzie dokonywał oddzielnie sprzedaży leków i oddzielnie będzie wykonywał usługę weterynaryjną i na fakturze będzie określona osobno: usługa, leki i inne środki niezbędne do realizacji usługi, wówczas stawki podatku VAT będą odnosić się do tych towarów i usług.

Należy zaznaczyć, iż od dnia 01 maja 2004 r. obowiązują nowe przepisy wprowadzone ustawą z dnia 11 marca 2004 r.- O podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r.).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika