Czy podatnik może ujmować w deklaracjach VAT-7K podatek naliczony wynikający z faktur zakupu związanych (...)

Czy podatnik może ujmować w deklaracjach VAT-7K podatek naliczony wynikający z faktur zakupu związanych z dokończeniem budowy domu, otrzymanych w poszczególnych okresach rozliczeniowych?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na zasadzie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku złożonego w tutejszym organie w dniu 13.02.2006 r. (uzupełnionego w dniu 16.03.2006 r. o brakujący podpis oraz należną opłatę skarbową) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług (pkt 3 w/w pisma) stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskiem złożonym w tutejszym organie w dniu 13.02.2006 r. Podatnik zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego, przy czym podanie to nie spełniało wymogów prawa ze względu na brak podpisu i nieuiszczenie należnej opłaty skarbowej, co stanowiło podstawę do wezwania Podatnika do usunięcia w/w braków.
Zatem stosownie do zapisu art. 14a § 5 ustawy Ordynacja podatkowa zastosowania nie miał przepis art. 14b § 3 tejże ustawy, zgodnie z którym w przypadku niewydania przez organ postanowienia w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku, o którym mowa w art. 14a § 1, uznaje się, że organ ten jest związany stanowiskiem podatnika, płatnika lub inkasenta zawartym we wniosku.
Z uwagi na fakt, iż w/w braki podania usunięto w dniu 16.03.2006 r. to od w/w daty biegnie termin załatwienia wniosku.

Stan faktyczny, wymagający interpretacji organu podatkowego, przedstawia się następująco:
Prowadząc działalność gospodarczą w zakresie agroturystyki Podatnik ponosi wydatki inwestycyjne związane z dokończeniem budowy domu, w którym będzie wykonywana przedmiotowa działalność. Jednocześnie z dokumentów przedstawionych w dniu 15.03.2006 r. w uzupełnieniu złożonego wniosku, tj. decyzji o warunkach zabudowy oraz zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej wynika, iż przedmiotem budowy jest obiekt usługowy - budynek zakwaterowania turystycznego, a wykonywana działalność obejmuje m.in. działalność obiektów noclegowych turystyki i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania (PKWiU 55.2), wynajem nieruchomości na własny rachunek (PKWiU 70.20).
Na tle przedstawionego stanu faktycznego Podatnik formułuje następujące pytanie, wymagające interpretacji tutejszego organu podatkowego, czy firma może na bieżąco ujmować w deklaracjach VAT-7K podatek naliczony od kwot wynikających z faktur zakupu związanych z dokończeniem budowy domu, otrzymanych w poszczególnych okresach rozliczeniowych.
W opinii Podatnika firma może na bieżąco ujmować w deklaracjach VAT-7K podatek naliczony wynikający z faktur zakupu materiałów i usług dokonanych w okresie rozliczeniowym, a związanych z dokończeniem budowy domu.

W oparciu o dokonaną analizę stanu prawnego w przedmiotowym zakresie tutejszy organ zauważa:

W myśl art. 86 ust.

1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Oznacza to w szczególności, iż na gruncie przepisów podatku od towarów i usług co do zasady niemożliwe jest wystąpienie prawa do odliczenia podatku naliczonego (jego zwrotu) w przypadku, gdy został on zapłacony w celu wykonania przez podatnika czynności zwolnionych od podatku.

Zaznacza się przy tym, iż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 oraz poz. 4 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług wynajem nieruchomości na cele mieszkalne stanowi czynność zwolnioną od podatku, natomiast wynajem nieruchomości na inne cele podlega opodatkowaniu według stawki określonej w art. 41 ust. 1 ustawy, tj. 22%.

Natomiast usługi krótkotrwałego zakwaterowania (PKWiU ex 55.2) podlegają opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług 7%.

Regulacje w zakresie podatku od towarów i usług przewidują ponadto szczególne przypadki wyłączenia prawa podatnika do obniżenia podatku.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 cytowanej ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
W/w ograniczenia, zgodnie z art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy, nie stosuje się do wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji oraz do wydatków związanych z nabyciem gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Konstrukcja trybu rozliczania podatku naliczonego przewiduje co do zasady, iż okresem rozliczeniowym w podatku od towarów i usług jest okres jednego miesiąca, ewentualnie jednego kwartału.

Podatnik dokonując w danym okresie rozliczeniowym zakupów udokumentowanych w sposób określony w art. 86 ust. 2, przy założeniu, iż służą bądź mają służyć prowadzonej przez niego działalności opodatkowanej, nabywa jednocześnie prawo do odliczenia kwoty podatku od towarów i usług wynikającej z otrzymanej faktury.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Podatnik realizując nałożony na niego obowiązek przyporządkowania danego wydatku do sprzedaży z prawem do odliczenia (tj. opodatkowanej) bądź bez tego prawa (sprzedaż zwolniona), rozstrzyga o przysługującym prawie do odliczenia podatku w zamkniętych okresach rozliczeniowych, w przypadku tego podatnika jest to okres kwartału.

Biorąc powyższe pod uwagę, a w szczególności uwzględniając treść wniosku oraz przedłożoną dokumentację, stwierdzić należy, iż w przypadku przeznaczenia w/w inwestycji na cele inne niż określone w art. 43, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących wydatki inwestycyjne ponoszone na budowę przedmiotowego budynku na zasadach ogólnych, tj. w zakresie, w jakim poniesione wydatki są zakupami dokonanymi w celu ich wykorzystania do wykonywania czynności opodatkowanych. Realizacja w/w prawa może nastąpić w deklaracji VAT-7K składanej za okres rozliczeniowy, w którym otrzyma Pani fakturę VAT, lub za okres następny.

W/w wydatki należy wykazać w poz. 44 i 45 deklaracji VAT-7K.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

P O U C Z E N I E
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Tarnowie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego organu w terminie 7 dnia od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika