Podatnik zamierza nabyć prawo do publikacji zdjęć fotograficznych z opisami flory i fauny podmiotu (...)

Podatnik zamierza nabyć prawo do publikacji zdjęć fotograficznych z opisami flory i fauny podmiotu czeskiego na terenie Republiki Czeskiej , podmiot czeski nie jest podatnikiem czeskiego podatku VAT , a tym samym nie jest zarejestrowanym podatnikiem dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowej. Podatnik uważa, iż miejsce opodatkowania tej usługi winno być w Polsce . Ponadto, nie ma obowiązku wystawienia faktury wewnętrznej, ponieważ nabycie licencji od osoby zagranicznej nie bedącej podatnikiem od wartości dodanej nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia .

POSTANOWIENIE======================= Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20 lipca 2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług nabycia prawa do publikacji zdjęć od podmiotu czeskiego , który nie jest podatnikiem podatku od wartości dodanej stwierdza, iż stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e=======================. Pismem z dnia 20.07.2006r. Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Porady prawne

Podatnik zamierza nabyć prawo do publikacji zdjęć fotograficznych z opisami flory i fauny podmiotu czeskiego na terenie Republiki Czeskiej , podmiot czeski nie jest podatnikiem czeskiego podatku VAT a tym samym nie jest zarejestrowanym podatnikiem dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowej.

Podatnik uważa iż miejsce opodatkowania tej usługi winno być w Polsce . Ponadto nie ma obowiązku wystawienia faktury wewnętrznej ponieważ nabycie licencji od osoby zagranicznej nie bedącej podatnikiem od wartości dodanej nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia .

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje.

Stosownie do art. 27 ust. 3 pkt 2 oraz ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535, ze zm.) w przypadku świadczenia usług udzielania licencji na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscem świadczenia tej usługi jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Jednocześnie zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy, za import usług uważa się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca usług, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, czyli nabywający usługi świadczone przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Przez podatników natomiast, w myśl art. 15 ust. 1, rozumie się osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zatem mając na uwadze cytowane przepisy należy stwierdzić, iż w sytuacji będącej przedmiotem zapytania ma miejsce import usług, a sam fakt, że usługodawca nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT UE, nie zwalnia podatnika z wystawienia faktury wewnętrznej .

Świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, jest importem usług. Podatnik musi zatem wystawić fakturę wewnętrzną, w której wykaże podatek VAT obliczony według stawek obowiązujących w kraju. Podstawę opodatkowania importu usług oraz podatek należny od tej transakcji należy uwzględnić w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tego tytułu.

Obowiązek podatkowy w imporcie usług uregulowany jest w art. 19 ust. 13 pkt. 9 w związku z ust.19 ustawy o VAT. W tym przypadku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty , nie później jednak niż z upływem terminu płatności .

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, Podatnikowi będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem spełnienia pozostałych warunków przewidzianych przepisami. Kwotą podatku naliczonego w imporcie usług, w myśl art. 86 ust. 2 pkt 4, jest kwota podatku należnego od importu usług.

Ponadto zgodnie z art.97 ust.17 cyt. ustawy o VAT na wniosek zainteresowanego biuro wymiany informacji o podatku VAT lub naczelnik urzędu skarbowego potwierdza zidentyfikowanie lub nie potwierdza zidentyfikowania okreslonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju . Zainteresowanym może być zarówno sam podatnik , o którym mowa w art. 15 , jak i osoba prawna , która nie jest podatnikiem , mający interes prawny w złożeniu wniosku

W świetle powyższego Podatnik zarejestrowany dla potrzeb podatku VAT który posiada siedzibę w Polsce , nabywając od zagranicznego podatnika usługi mieszczące się w katalogu usług wymienionych w art. 27 ust.4 ustawy o VAT , których miejsce świadczenia znajduje się na terytorium kraju , ma obowiązek dokonać rozliczenia podatku z tego tytułu zatem stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika