Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

1.9.2006

Czy sprzedaż działek z budynkiem profilaktyczno - wypoczynkowym wraz z prawem wieczystego użytkowania (...)

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego sygnatura: PP/443-102/06

Typ dokumentu:Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura:PP/443-102/06
Autor:Urząd Skarbowy w Nowym Sączu
Słowa kluczowe: budynek użytkowy sprzedaż nieruchomości użytkowanie wieczyste zwolnienia z podatku od towarów i usług
Kategoria:
Pytanie podatnika:Czy sprzedaż działek z budynkiem profilaktyczno - wypoczynkowym wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu korzysta ze zwolnienia z podatku VAT?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu, działając na podstawie art.14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j.: Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.07.2006 r. nr L. dz. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIA

W dniu 02.08.2006 r. w tutejszym organie podatkowym został złożony wniosek nr L. dz. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. We wniosku zawarto następujące pytanie: Czy sprzedaż opisanej powyżej nieruchomości wraz z prawem do wieczystego użytkowania gruntu korzysta ze zwolnienia z podatku VAT ?Z treści pisma wynika, że w roku 1998 Spółka zakupiła prawo wieczystego użytkowania gruntu składające się z działek nr 1 i 2 o łącznej powierzchni 1,714 ha wraz z budynkiem profilaktyczne - wypoczynkowym znajdującym się na części tego gruntu stanowiący nieruchomość trwale z gruntem związaną. W momencie zakupu prawa do użytkowania gruntu oraz budynku Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Od dnia zakupu Spółka nie poniosła wydatków związanych z remontem lub ulepszeniem budowli przewyższającą 30 % jego wartości. Zarówno prawo do wieczystego użytkowania gruntu jak i nieruchomość stanowią środki trwałe Spółki. Obecnie Spółka nosi się z zamiarem sprzedaży w/w nieruchomości łącznie z prawem do użytkowania wieczystego gruntu.Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 43 ust l ustawy o podatku od towarów i usług i § 8 ust. l pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkiem trwale związanym z gruntem jest zwolniona od podatku.Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Jednocześnie w myśl art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.Stosownie do art.43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie to dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przepis art. 43 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług określa, iż przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.Na podstawie art. 43 ust 6 ustawy zwolnienia od podatku VAT nie stosuje się do dostawy towarów używanych określonych w art. 43 ust. 2 pkt 1 jeżeli przed wprowadzeniem ww. towarów używanych do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ich ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik :1) miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od ww. wydatków,2) podatnik użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.W świetle zacytowanych przepisów uznać należy, że jeżeli zbywane nieruchomości są towarem używanym oraz podatnikowi w stosunku do tej budowli nie przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - to zbycie budynku profilaktyczne - wypoczynkowego jest zwolnione od podatku od towarów i usług.Wobec powyższego, sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu w przedmiotowym przypadku korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). W myśl tego przepisu zwalnia się od podatku zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.


Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 8
  • 5
  • 4
  • 0
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .
  • Wanda

    ocena usługi:

    Dziękuję , opinia bardzo rzetelna . W pełni profesjonalna ! Będę polecać wszystkim potrzebującym . Wanda
  • Justyna

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Otrzymana opinia jest dokładna, jestem zadowolony. Polecam. Marek
  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:


Porady prawne

  • Zakup działki, zwolnienie z podatku i VAT

    W zeszłym roku sprzedałem za 200.000 mieszkanie kupione w 2005 i aby nie płacić 10% podatku, planuję kupić w tym roku działkę budowlaną i wydać na to właśnie 200.000 (...)

  • Hipoteka na prawie wieczystego użytkowania

    Wspólnota mieszkaniowa X posiada budynek oraz dwie działki, jedną pod budynkiem natomiast drugą wokół niego stanowiącą podwórko z dojściem do budynku. Wszyscy członkowie (...)

  • Zbycie użytkowania wieczystego

    W ustawie o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 roku, w załączniku nr 4 do tej ustawy - usługi zwolnione od podatku - wymieniono m. in. transakcje dotyczące (...)

  • Podatek VAT przy sprzedaży działek

    Jestem właścicielem kilku działek rolnych. Chcę sprzedać cztery działki - ale nie w całości tylko połowę każdej z nich. Będzie to jednorazowa sprzedaż, jednej (...)

  • Sprzedaż rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym a PCC

    Zgodnie z art. 2 ustawy o PCC umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym są wyłączone od podatku od czynnosci cywilnoprawnych. Czy przepis (...)

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane