Jakie stawki podatku VAT należy stosować przy usługach świadczonych przez Miejsko-Gminny Ośrodek (...)

Jakie stawki podatku VAT należy stosować przy usługach świadczonych przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w postaci:- pobierania opłat za lekcje muzyki, rytmiki, tańca towarzyskiego, plastyki, współorganizację imprez kulturalno-oświatowych, akredytację na konkursy polonistyczne, pobieranie wpisowego na organizowane turnieje piłki nożnej,- za bilety wstępu do kina i na imprezy kulturalne,- za korzystanie z bilardu, tenisa stołowego, kawiarenki internetowej, wynajem sal.

Na podstawie art. 14 a § 1 i 4, art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późniejszymi zmianami ), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13.02.2007 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wysokości stawek podatku od towarów i usług na świadczone usługi, postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

W dniu 13.02.2007 r. wpłynął do Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim wniosek Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Porady prawne

Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie propagowania różnych form spędzania wolnego czasu poprzez prowadzenie zajęć edukacyjnych, artystycznych, organizowanie imprez kulturalno-rozrywkowych. Działalność mieści się w grupowaniu PKW i U 92.32.10-00.00 - usługi związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych. Na świadczone usługi stosowane są następujące stawki VAT: 1.Zwolnienie od podatku VAT przy opłatach pobieranych za lekcje: muzyki ( nauka gry na instrumentach ), rytmiki, tańca towarzyskiego, plastyki, współorganizację imprez kulturalno - oświatowych, akredytację na konkursy polonistyczne, pobieranie wpisowego na organizowane turnieje piłki nożnej; przy czym opłaty te tylko częściowo pokrywają koszty działalności,2.Stawka podatku w wysokości 7% na bilety wstępu do kina i na imprezy kulturalne,3.Stawka podatku w wysokości 22% przy opłatach pobieranych za korzystanie z bilardu, tenisa stołowego, kawiarenki internetowej, wynajem sal. Zdaniem Wnioskodawcy stosowane stawki podatku VAT są prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r. z późniejszymi zmianami ), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy, zwalnia się usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 11 załącznika została wymieniona grupa ex 92 ( gdzie ex - dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania ) - usługi związane z kulturą, w tym usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem :1)usług związanych z taśmami wideo oraz wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,2)usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,3)usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych ( PKWiU 92.61 ),4)wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego ( PKWiU 92.31.2 ), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych ( PKWiU 92.

32.10 ), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe ( PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12 ) oraz wstępu na imprezy sportowe,5)wstępu oraz wypożyczania wydawnictw ( PKWiU 22.11, 22.12, 22.13 ) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą ( PKWiU 92.5 ), 5a) usług związanych z produkcją filmów i nagrań wideo ( PKWiU 92.11 ), usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań wideo ( PKWiU 92.12 ), usług związanych z produkcją na filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań innych nośnikach, 5b) wstępu do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym ( PKWiU ex 92.72 ), 6) działalności agencji informacyjnych, 7) usług wydawniczych, 8) usług radia i telewizji ( PKWiU 92.2 ), z zastrzeżeniem poz. 12.

W związku z powyższym organ podatkowy stwierdza, że usługi wymienione w pkt. 1 wniosku są zwolnione od podatku od towarów i usług. Opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 7% podlegają usługi wymienione w pkt. 2 wniosku, stosownie do art. 41 ust. 2 cytowanej ustawy, mieszczące sie w zakresie usług wymienionych w pozycji 156 załącznika nr 3 do ustawy ex 92.3, tj: usługi rozrywkowe pozostałe ? wyłącznie wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy:1)w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego ( PKWiU 92.31.2 ),2)związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych ( PKWiU 92.32.10 ),3)świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe ( PKWiU 92.33, 92.34.11 i 92.34.12 )Usługi wymienione w pkt. 3 wniosku nie zostały wymienione w załącznikach nr 3 i 4 do ustawy, w związku z czym, zgodnie z art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy, opodatkowane są stawką podatku w wysokości 22%.

Mając na uwadze powyższe organ podatkowy uznaje stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe. Zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie nie jest wiążąca dla podatnika. Jest wiążąca natomiast dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji przez organ odwoławczy.Przedmiotowa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w dacie wydania interpretacji przez organ podatkowy.Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika