Pytanie podatnika dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wydania materiałów reklamowych (...)

Pytanie podatnika dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wydania materiałów reklamowych i informacyjnych takich jak ulotki, foldery w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr. 54, poz. 535 z późn.zm.) obowiazujących po dniu 31 maja 2005r.

Zgodnie z przedstawionym przez Stronę stanem faktycznym Spółka w celach informacyjno-reklamowych przekazuje ulotki i foldery. Formy przekazania ulotek mogą być różne, a mianowicie:

? ulotki i foldery są wystawiane na stoliku przy recepcji w Spółce, gdzie kontrahenci mają swobodny dostęp i mogą je przeczytać, zabrać,

? na targach ulotki i foldery są wręczane osobom które chcą je otrzymać lub kontrahentom bądź potencjalnym kontrahentom w trakcie rozmów,

? w Spółce przy rozmowach handlowych, bądź w trakcie wyjazdów służbowych w rozmowach z konkretnymi kontrahentami

Porady prawne

Ulotki bądź foldery zawierają zwięzłe bądź bardziej rozszerzone informacje na temat Spółki i ofercie sprzedaży Spółki, oraz o osiągnięciach i możliwościach Spółki.

Zdaniem Spółki, przekazanie ulotek i folderów nie podlega opodatkowaniu ponieważ wiąże się to jak najbardziej z prowadzonym przedsiębiorstwem. Ta forma prezentacji Spółki jest logiczna i konieczna nie tylko dla rozwoju, ale dla normalnego funkcjonowania. W tym przypadku należy przyjąć art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku do towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) który zdaniem Spółki wyklucza opodatkowanie przekazania towarów na potrzeby reprezentacji lub reklamy, jeżeli jest to związane z prowadzonym przedsiębiorstwem przy czy Spółka ma możliwość odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących nabycie przekazywanego towaru.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr. 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega:

? odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju,

? eksport towarów,

? import towarów,

? wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

? wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust 2 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia w szczególności darowizny

? jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości lub części.

Tutejszy organ informuje, że obowiązujący do dnia 31 maja 2005r przepis artykułu 7 ust. 3 ustawy o VAT uległ zmianie.

Zgodnie z nowym, obowiązującym od dnia 1 czerwca, brzmieniem ? w myśl art. 7 ust. 3 cytowanej ustawy przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Zmianę tę wprowadzono nowelą ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U.z dnia 23 maja 2005r. Nr. 90, poz. 756)

Tak więc nieodpłatna czynność przekazania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych znajduje się poza zakresem czynności opodatkowanych na mocy art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

W opisanym w piśmie Spółki stanie faktycznym, czynność przekazania potencjalnym klientom ulotek czy folderów, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W odniesieniu do wątpliwości związanych z prawem do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie przez Spółkę przekazywanych ulotek i folderów wyjaśnia się, iż kwestie dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego uregulowane zostały w dziale IX ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz zgodnie z dyspozycją ustawową w rozdziale 7, 8 i 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.).

I tak, zgodnie z unormowaniem zawartym w postanowieniach ust. 1 artykułu 86 ustawy o VAT cyt.: w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Jednocześnie, zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a) cytowanego powyżej artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3?7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z pkt 2 ust. 8 artykułu 86 cytowanej ustawy, w myśl którego podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7.

Zatem prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług dotyczących czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3 wynika wprost z art. 86 ust. 8 cytowanej wyżej ustawy.

Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Spółki przedstawione w piśmie Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej uznaje za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego od dnia 1 czerwca 2005r. tj. po dniu wejścia w życie noweli ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U.z dnia 23 maja 2005r. Nr. 90, poz. 756)

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Niniejsze postanowienie zostało wydane z upoważnienia Naczelnika Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej ( art. 143 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej ).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika