Moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług transportowych.

Moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług transportowych.

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r, Nr 8, poz. 60 z poz. zm) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 22.11.2005r (data wpływu do tut. urzędu - 28.11.2005r) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług transportowych

stwierdza, że:

Porady prawne

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nie prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług transportu towarów na rzecz kontrahentów krajowych oraz unijnych.

W przypadku świadczenia usług dla kontrahenta z kraju Unii Europejskiej - Szwecji, przedmiotowe usługi zostają opodatkowane przez nabywcę usługi, ponieważ kontrahent przy zleceniu usługi podał swój numer identyfikacji podatkowej, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej w kraju Unii Europejskiej innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, zgodnie z art. 28 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z kolei w przypadku świadczenia usług na rzecz kontrahenta krajowego, to Strona po wykonaniu przedmiotowej usługi wystawia faktury, na których określa termin płatności: od dwóch tygodni do miesiąca.

Wnioskodawca wskazuje, iż podatek należny z tytułu przedmiotowych faktur zostaje zaewidencjonowany i odprowadzony przez Podatnika w dacie ich wystawienia.

Wątpliwości Podatnika budzi stosowany przez niego sposób rozliczenia podatku należnego. Pytający jest zdania, że przyjęty przez niego sposób rozliczenia podatku należnego, zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o VAT nie jest błędny, ponieważ księgowanie faktur z datą ich wystawienia tylko przyspiesza termin powstania obowiązku podatkowego.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z poz. zm.) zwanej dalej ustawą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W przypadkach gdy dostawa towarów lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, w myśl art. 19 ust. 4, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Jednocześnie art. 19 ust. 13 pkt 2 cytowanej ustawy stanowi, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług:

  1. transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samochodami i śmigłowcami,
  2. spedycyjnych i przeładunkowych,
  3. w portach morskich i handlowych,
  4. budowlanych lub budowlano - montażowych.

Z kolei art. 19 ust. 15 stwierdza, iż w przypadkach określonych w ust. 10, 13 pkt 2-5 i 7-10 otrzymanie części zapłaty (ceny) lub części wkładu budowlanego i mieszkaniowego powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Ponadto zgodnie § 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, dla których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3.

Z wyżej przytoczonego stanu prawnego wynika, iż usługi transportowe należą do wyjątków, dla których ustawodawca określił moment powstania obowiązku podatkowego w sposób szczególny. Oznacza to, że dla powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług transportowych najistotniejsze znaczenie ma moment dokonania zapłaty o ile płatność została uregulowana w terminie 30 dni od wykonania usługi. Dzień, w którym nastąpiła zapłata należności jest jednocześnie dniem, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wykonanej usługi. Gdyby jednak należność nie została uregulowana lub zostałaby uregulowana po upływie 30 dni od wykonania usług, to obowiązek zapłaty podatku powstanie w 30- stym dniu od dnia wykonania usługi.

Zatem bez względu na to kiedy faktura dokumentująca świadczenie usług transportowych została wystawiona - powinna zawsze zostać rozliczona w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Wynika to bezpośrednio z art. 109 ust. 3 w/w ustawy, który stanowi iż podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej. Wystawioną fakturę, należy więc ująć w ewidencji sprzedaży VAT z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Ujęcie faktury VAT do rozliczenia przedwcześnie powoduje błędne zadeklarowanie podatku należnego, co w konsekwencji może doprowadzić do zaniżenia zobowiązania podatkowego bądź zawyżenia kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za dany okres rozliczeniowy.

Z przedstawionego przez Zapytującego stanu faktycznego wynika, iż wystawia on faktury dokumentujące świadczenie usług transportowych po wykonaniu przedmiotowej usługi i rozlicza z tego tytułu podatek od towarów i usług z datą ich wystawienia. Powyższe działanie jest niezgodne z zasadą wynikającą z art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy.

W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie uznaje za nie prawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 28.11.2005r (data wpływu do tut. urzędu).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika