Wysokość stawki podatku od towarów i usług od zaliczki związanej z wewnątrzwspólnotową dostawą (...)

Wysokość stawki podatku od towarów i usług od zaliczki związanej z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów.

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Spółka otrzymała zaliczkę od kontrahenta Czeskiego, który jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT i posiada nadany mu numer VAT UE. W związku z otrzymaniem zaliczki wystawiono fakturę dotyczącą wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stosując stawkę podatku VAT w wysokości 0%.

Pismem z dnia 16.08.2006 r. Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji czy w przedstawionej sytuacji słusznie zastosowano stawkę podatku VAT 0% oraz czy tak wystawiona faktura stanowi podstawę do wystąpienia z wnioskiem do Urzędu Celnego o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie energii elektrycznej.

Porady prawne

Zdaniem wnioskodawcy mimo, że otrzymanie zaliczki nie mieści się w pojęciu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, to jednak zaliczka ta powoduje powstanie obowiązku podatkowego właśnie z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Własne stanowisko Spółka oparła o treść art. 41 ust. 3 ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, to zaliczki na poczet tych dostaw ? zdaniem podatnika - również winne być opodatkowane stawką 0%.

Ponadto podatnik poinformował, iż w zakresie problemu związanego ze zwrotem podatku akcyzowego zawartego w cenie energii elektrycznej, zwróci się z zapytaniem do Urzędu Celnego.

Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku ? Białej po zapoznaniu się ze stanem faktycznym oraz w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Ponadto art. 20 ust. 1 ustawy przewiduje, że w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów. Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy, w przypadku gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Natomiast w myśl art. 20 ust. 3 jeżeli przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust. 1, otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.

Dodatkowo przepis § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) stanowi, że jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

Zgodnie z art. 41 ust. 3 ustawy o VAT w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%, z zastrzeżeniem art. 42.

W myśl art. 42 ust. 1 ustawy wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

  1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;
  2. podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Stosownie do przepisu ust. 12 ww. artykułu jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie został spełniony przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres, podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, jako dostawę na terytorium kraju. Otrzymanie przez podatnika dowodu, o którym mowa wyżej, w terminie późniejszym niż określony w ust. 12 upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej, o której mowa w art. 100 ust. 1, w której wykazał dostawę towarów (art. 42 ust. 13 ustawy).

Z powyższego wynika, iż art. 42 ustawy o VAT dotyczy wyłącznie dokonanych dostaw wewnątrzwspólnotowych, nie ma natomiast zastosowania do zaliczek otrzymywanych przed dokonaniem dostawy. Jednakże w związku z tym, że otrzymanie zaliczki przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów powoduje powstanie obowiązku podatkowego właśnie z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, w przypadku zaliczki z tego tytułu właściwą stawką, na podstawie art. 41 ust. 3 ustawy o VAT, będzie stawka w wysokości 0%.

Biorąc powyższe przepisy pod uwagę należy stwierdzić, iż w przypadku otrzymania przez podatnika przed wydaniem towaru części należności, a w szczególności przedpłaty, zaliczki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej jej otrzymanie, a sprzedaż ta winna zostać wykazana w ewidencji oraz deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów określoną w art. 41 ust. 3 ustawy. Brak dokumentów potwierdzających wewnątrzwspólnotową dostawę, przy jednoczesnym nieprzedstawieniu zabezpieczenia majątkowego, o którym mowa w ust. 3a art. 87 ustawy, wywiera w tym przypadku jedynie ten skutek, iż kwota obrotu uzyskanego w tym okresie z tego tytułu nie powiększa kwoty, o której mowa w ust. 3 tego artykuły, tj. w przypadku wystąpienia różnicy podatku, kwoty podlegającej zwrotowi w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

Mając powyższe na uwadze stanowisko Spółki przedstawione w piśmie Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej uznaje za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika