Jesteśmy Zespołem Szkół Ogólnokształcących i od niedawna podatnikiem VAT . Od dostawcy gazu służącego (...)

Jesteśmy Zespołem Szkół Ogólnokształcących i od niedawna podatnikiem VAT . Od dostawcy gazu służącego do ogrzewania Zespołu Szkół otrzymujemy faktury VAT na podstawie, których zużyciem gazu z jednego pieca na podstawie zawartego porozumienia (25,85%) obciążmy Szkołę Podstawową, która jest podłączona do naszego pieca. Refakturuję sprzedaż gazu zgodnie z zawartym porozumieniem ( 25,85% wskazań gazomierza) i ewidencjonuję dla potrzeb VAT zgodnie z fakturą jako podatek należny i naliczony w tej samej wysokości. Urząd Statystyczny zaklasyfikował na nasz wniosek takie działanie jako usługi w zakresie rozprowadzania paliw gazowych przez sieć zasilającą- PKWiU 40.20.20-00.00. Czy Zespół Szkół może podciągnąć pod usługę i korzystać ze zwolnienia § 67 rozporządzenia Ministra Finansów?.

Zgodnie z przepisem art.2 ust.1 ustawy z dnia 08 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Refakturowanie ( przenoszenie kosztów) jest odsprzedażą usług lub towarów.Stosowane w praktyce refakturowanie znalazło potwierdzenie w orzecznictwie, w którym sformułowano podstawowe warunki , od których spełnienia uzależniono możliwość stosowania refakturowania; tj.:
a/ umowne zastrzeżenie o odrębnym rozliczaniu danego rodzaju usług,
b/ nie doliczanie żadnej marży do refakturowanych usług, stosowaniu ceny odsprzedawanej usługi nie zmienionej w stosunku do kosztów jej zakupu,
c/ wystawienie na rzecz nabywcy faktury ( refaktury), uwzględniającej tę samą stawkę podatku ( bądź też stosując zwolnienie od podatku ), która widnieje na fakturze pierwotnej wystawionej przez sprzedawcę.
Na podstawie § 67 ust.1 lit k rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym zwalnia się od podatku od towarów i usług usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 105 i poz. 125-128 załącznika nr 3 do ustawy oraz usług komunikacji miejskiej.
Zakres zwolnienia od podatku od towarów i usług został na podstawie wymienionego przepisu ograniczony przedmiotowo tj. wyłącznie do świadczenia usług oraz podmiotowo ( do ściśle określonej grupy podatników).
Z przedłożonych dokumentów wynika, że Zespół Szkół Ogólnokształcących dokonuje zakupu wg umowy paliwa gazowego.
Czynność sprzedaży dokonywana przez Zespół Szkół Ogólnokształcących została zaliczona przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi do ?usług w zakresie rozprowadzania paliw gazowych przez sieć zasilającą? - PKWiU 40.20.20-00.00.
W tym przypadku następuje sprzedaż usług.
W związku z powyższym sprzedaż usług mieści się w zakresie przedmiotowym zwolnienia określonego przepisem § 67 ust.1 lit k rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Szkoła Podstawowa nr 1 są jednostkami budżetowymi w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Spełniony jest zatem również zakres podmiotowy zwolnienia określonego przepisem § 67 ust.1 lit k wymienionego rozporządzenia.
Tak więc, w przedstawionej sytuacji istnieje możliwość korzystania ze zwolnienia określonego w § 67 ust.1 lit k rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.
Korzystanie przez Podatnika ze zwolnienia określonego w wyżej wymienionym przepisie powoduje brak możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego związanego ze sprzedażą zwolnioną stosownie do art. 25 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika