Podatnik otrzymał pomoc finansową na dostosowanie gospodarstwa rolnego do standardów UE. Jego zdaniem, (...)

Podatnik otrzymał pomoc finansową na dostosowanie gospodarstwa rolnego do standardów UE. Jego zdaniem, podatek VAT od ponoszonych nakładów podlega odliczeniu, a otrzymane dofinansowanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż zgodnie z treścią art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z kolei w art. 88 ustawy zawarte są wyłączenia stosowania obniżenia podatku należnego, ale z uwagi na to, że Podatnik prowadzi gospodarstwo rolne i rozlicza się z podatku od towarów i usług na zasadach ogólnych, ww. zastrzeżenia i wyłączenia nie występują. W związku z powyższym, prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupów inwestycyjnych, związanych z dostosowaniem gospodarstwa rolnego do standardów UE jest zachowane.

Porady prawne

W myśl art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. podstawą opodatkowania jest obrót, a obrotem jest kwota należna z tyt. sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę ( kwotę należną ) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.Opodatkowana jest więc tylko taka dotacja, refundacja czy inna dopłata, która stanowi pokrycie części ceny konkretnego świadczenia. Dotacje mające na celu dofinansowanie działalności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika