Czy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupionych (...)

Czy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupionych towarów i usług, w sytuacji gdy zakup ten nie będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 30.11.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.11.2006r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Porady prawne

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w związku z zawartą umową o dofinansowanie projektów w ramach programu pn. ?Program wyrównywania różnic między regionami? wnioskodawca dokona dostosowania pomieszczeń higieniczno-sanitarnych do potrzeb osób niepełnosprawnych. W związku z ww. programem, wnioskodawca dokonał zakupów niezbędnych do realizacji przedmiotu umowy.

Podatnik zwraca się w związku z tym z zapytaniem,

Czy przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupionych towarów i usług, w sytuacji gdy zakup ten nie będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych?

Stanowisko Podatnika:

W opinii Podatnika, nie przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupionych towarów i usług, gdyż zakup ten nie będzie wykorzystywany do wykonywania działalności opodatkowanej.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika w złożonym wniosku oraz obowiązujący stan prawny, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art.

119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Przepis ten wprowadza generalną regułę, zgodnie, z którą zarejestrowanym podatnikom przysługuje prawo do obniżania kwoty własnego podatku należnego (płaconego z tytułu dokonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług określonych w art. 5 ustawy) o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Powyższe oznacza, że w przypadku, gdy nie zachodzi związek pomiędzy dokonywanym przez podatnika zakupem towarów i usług, a czynnościami opodatkowanymi podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego lub zwrotu różnicy podatku.

Z analizy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że realizacja przedmiotowej inwestycji nie będzie związana z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Zatem skoro wnioskodawca jako podatnik podatku VAT, realizując przedmiotową inwestycję nabywa towary i usługi, które nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu to nie przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę naliczonego.

Reasumując, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika i stwierdza jednocześnie, że przy realizacji przedmiotowej inwestycji (dot. projektu - p.n. 'Program wyrównywania różnic między regionami'), dotyczącej dostosowania pomieszczeń higieniczno-sanitarnych do potrzeb osób niepełnosprawnych Podatnik nie ma prawa odliczenia podatku naliczonego, gdyż brak jest związku poniesionych wydatków z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Odnosząc się zatem do zapytania wyrażonego we wniosku z dnia 30.11.2006 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach postanawia jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika