Czy zastosowanie stawki 7% VAT z tytułu budowy kanalizacji sanitarnej na potrzeby budownictwa mieszkaniowego (...)

Czy zastosowanie stawki 7% VAT z tytułu budowy kanalizacji sanitarnej na potrzeby budownictwa mieszkaniowego oraz 22 % w zakresie obiektów przemysłowych jest prawidłowe?

Ze złożonego w dniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji wynika, iż Spółka realizuje infrastrukturalne inwestycje obejmujące budowę kanalizacji sanitarnej, doprowadzanej zarówno do obiektów budownictwa mieszkaniowego jak i do obiektów przemysłowych. Główny ciąg kanalizacyjny rozprowadzany jest następnie za pomocą sieci i przykanalików do odbiorców indywidualnych i firm. Spółka stosuje następującą metodę rozliczania podatku: VAT 7% = Im x Io x 100%, gdzie Im oznacza ilość przykanalików do budownictwa mieszkaniowego, a Io - ilość przykanalików ogółem. Kwota za pozostałe kanaliki jest obciążana podatkiem VAT w wysokości 22%. Uzyskane wartości procentowe dla przykanalików są odnoszone bezpośrednio do budowy sieci.

Porady prawne

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się: 1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych, 2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę, 3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne #61607; jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 3 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r.).

W praktyce ww. infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu może być związana zarówno z funkcjami gospodarczymi (lokale użytkowe w mieście i budynki gospodarcze na wsi), jak i z budownictwem mieszkaniowym. Przepis art. 146 ww. ustawy wyraźnie jednak wskazuje, że stawka podatku 7% odnosi się wyłącznie do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. Zatem w przypadku, gdy infrastruktura ma charakter towarzyszący budownictwu mieszkaniowemu jak i pozostałemu budownictwu, należy dla zastosowania właściwej stawki wydzielić tę część, która związana jest z obsługą budownictwa mieszkaniowego. Rozdziału tego należy dokonać na podstawie dokumentacji projektowej oraz kosztorysowej. Dopuszczalną metodą określania proporcji, w jakich infrastruktura związana jest z budownictwem mieszkaniowym i pozostałym, może być np. metoda procentowego określenia udziału powierzchni mieszkalnej w całkowitej powierzchni obiektów, tj. mieszkalnych i niemieszkalnych znajdujących się na terenie objętym robotami, i zastosowanie obliczonego w ten sposób wskaźnika do rozliczenia wykonywanych robót. W związku z powyższym, Podatnik realizując roboty budowlane związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, ma prawo do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 7% w sytuacji jednoznacznego wyodrębnienia tych prac. Natomiast Naczelnik tut. Urzędu nie ma podstaw prawnych do akceptowania przedstawionego sposobu wyliczeń.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika