Czy podmiot dokonujący sprzedaży gruntu ze swego prywatnego majątku będzie zobowiązany zapłacić (...)

Czy podmiot dokonujący sprzedaży gruntu ze swego prywatnego majątku będzie zobowiązany zapłacić podatek od towarów i usług ?

W dniu 20.04.2007r. wnioskodawca zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rawiczu z zapytaniem czy od sprzedaży gruntu ze swego prywatnego majątku będzie zobowiązany zapłacić podatek od towarów i usług.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że w 2003r. zakupił od miasta Poznań prywatnie (nie na firmę) niezabudowaną nieruchomość położoną w Poznaniu składającą się z dwóch działek, które leżą w obrębie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i przeznaczone są na usługi handlu, gastronomii, zdrowia, oświaty i innego rodzaju usługi jako uzupełniające dla funkcji mieszkaniowej z zapewnieniem miejsc parkingowych. Ww. nieruchomość została zakupiona w celu możliwej dalszej odsprzedaży. W styczniu 2007r. Pan (...) sprzedał z majątku prywatnego prawo użytkowania wieczystego działki przemysłowej przeznaczonej na działalność gospodarczą oraz prawo własności budynku niemieszkalnego usytuowanego w Rawiczu.

Porady prawne

Zdaniem wnioskodawcy sprzedaż przedmiotowego gruntu położonego w Poznaniu będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz stanu prawnego uznał przedstawione przez podatnika stanowisko za prawidłowe. Wynika to z następujących okoliczności:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terenie kraju. Za towary w świetle art. 2 pkt 6 rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zgodnie z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Od chwili wejścia w życie tych przepisów, tj. 01.05.2004r. zasadą jest więc opodatkowanie dostawy gruntów podatkiem od towarów i usług.

Jak wynika z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z ww. przepisów wynika więc, iż dostawa gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy sprzedawcy można przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy.

Jak wynika z treści przepisu art. 113 ust. 13 pkt 1 lit d) ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący dostawy terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę nie mogą korzystać ze zwolnienia od tegoż podatku niezależnie od wielkości obrotów.

Zgodnie z brzmieniem art. 43 ust. 1 pkt 9 cyt. ustawy zwalnia się od podatku jedynie dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Oznacza to, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają grunty, które potencjalnie będą traktowane jako tereny budowlane, a o charakterze danych gruntów przesądza plan zagospodarowania przestrzennego.

Dostawa (sprzedaż) terenów przeznaczonych pod zabudowę stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż w przedmiotowym przypadku sprzedaż nieruchomości gruntowej z majątku prywatnego, będzie stanowiła działalność w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem występuje przesłanka nabycia towaru z jego celowym przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży. Ponadto nie można wykluczyć zamiaru dokonywania takich czynności w sposób częstotliwy, z uwagi na fakt, iż wnioskodawca, jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, sukcesywnie dokonuje sprzedaży składników swojego majątku.

Interpretacja powyższa została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika