Czy dostarczenie energi cieplnej do budynku urzędu gminy z kotłowni należy zakwalifikować jako usługi, (...)

Czy dostarczenie energi cieplnej do budynku urzędu gminy z kotłowni należy zakwalifikować jako usługi, czy też należy potraktować dostarczenie energii cieplnej jako towar?

Naczelnik Urzędu Skarbowego, w Nowym Sączu, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 4 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku nr FB z dnia 31.10.2006r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.11.2006r. w tut. Organie podatkowym złożony został wniosek nr FB w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. We wniosku zawarto następujące pytanie: 'czy dostarczanie energii cieplnej do budynku Urzędu Gminy z kotłowni olejowej należy zakwalifikować jako usługi, czy też dostarczanie energii cieplnej jest towarem - zgodnie z art.2 pkt.6 ustawy o podatku od towarów i usług, gdzie towarem są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle a także grunty ?Z treści wniosku wynika że w budynku Gminnego Przedszkola Publicznego w XX, znajduje się kotłownia olejowa. Zgodnie z zawartą umową z budynku przedszkola rozprowadzone jest ciepło do budynku Urzędu Gminy XX. Budynek przedszkola jest składnikiem majątku Gminy XX. Uchwałą Rady Gminy został przekazany w nieodpłatne użyczenie na czas nieokreślony. Zarówno przedszkole jak i Urząd Gminy są jednostkami budżetowymi.Zdaniem Jednostki, dostarczanie energii cieplnej z kotłowni olejowej mieści się w pojęciu usługi co jest zgodnie z symbolem PKWiU 40.30.10 ' usługi dostarczania pary wodnej i gorącej wody', więc usługa świadczona pomiędzy jednostkami budżetowymi będzie zwolniona z podatku VAT zgodnie z § 8 ust. 1 pkt.14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r.Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zwanym dalej ?podatkiem' podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Dostawa towarów została zdefiniowana w przepisach ustawy jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1). Towarem, w rozumieniu art. 2 ust. 6 ustawy o VAT, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej a także grunty.W świetle powołanych powyżej unormowań prawnych należy stwierdzić, że dostarczanie energii cieplnej nie stanowi świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług lecz dostawę towarów, gdyż energia jest towarem w rozumieniu przepisu art. 2 ust. 6 ww. ustawy o podatku od towarów i usług

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika