Czy sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jest zwolniona od opodatkowania (...)

Czy sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jest zwolniona od opodatkowania podatkiem VAT?

POSTANOWIENIE Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami ) , Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07 listopada 2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w kwestii zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego- stwierdza, iż stanowisko podatnika jest prawidłowe .

UZASADNIENIE W świetle art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz ( prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z §4 udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia , na które przysługuje zażalenie. Pismem z dnia 07 listopada 2006 r. Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Porady prawne

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:Podatnik będący osobą prawną zakupił od Spółdzielni Mieszkaniowej w drodze przetargu w dniu 16.11.2004r. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Prawo dotyczy lokalu wybudowanego i zamieszkałego przed 1 maja 2004r. Lokal mieszkalny pochodzi ze starych zasobów ( ponad 5 lat ) . W okresie użytkowania podatnik nie poniósł wydatków na ulepszenie lokalu. Zakupione prawo było zwolnione od podatku VAT. Podatnik zamierza sprzedać spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego innej osobie prawnej lub fizycznej ze względu na rezygnację z prawa pierwokupu przez dotychczasowego lokatora.Wątpliwości Podatnika związane są ze zwolnieniem z opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawo do lokalu mieszkalnego.

Podatnik stoi na stanowisku , iż zakupione spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego zgodnie z art. 7 ust.1, pkt.5 ustawy o podatku od towarów i usług - jest towarem. Zatem przy jego sprzedaży innej osobie zarówno prawnej jak i osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą można korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ww. ustawy.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje .

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego. Jak wynika z przywołanych przepisów, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego należy traktować jak towar. Oznacza to, że przeniesienie tych praw w drodze sprzedaży należy traktować jak dostawę towarów. W kwestii natomiast zastosowania do przedmiotowej czynności zwolnienia od podatku od towarów i usług, należy przywołać przepisy art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy o VAT w świetle, którego zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.Z unormowań tych wynika ,że ze zwolnienia od podatku korzysta dostawa- sprzedaż, zamiana obiektów budownictwa mieszkaniowego na tzw. rynku wtórnym lecz tylko na cele mieszkaniowe , ponieważ zwolnienie to nie obejmuje części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Uwzględniając przywołane przepisy prawa podatkowego oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku, stwierdzić należy, że sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W świetle powyższego stanowisko podatnika, w sprawie zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika