Zakres i sposób zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowaniu zwrotu (...)

Zakres i sposób zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowaniu zwrotu zaliczki podatkiem od towarów i usług.

Wątpliwości Spółki dotyczą sposobu potraktowania zwrotu wpłaconej zaliczki dla potrzeb podatku od towarów i usług.

Zdaniem Spółki otrzymany zwrot zaliczki od podmiotu krajowego nie stanowi wynagrodzenia za świadczone przez nią usługi dla podmiotu krajowego wstępującego w prawa i obowiązki Spółki z tytułu kontraktu na zakup maszyny produkcyjnej, w związku z czym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym oraz po analizie przepisów prawa podatkowego mających zastosowanie w przedmiotowej sprawie Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wyjaśnia:

W świetle unormowania zawartego w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej 'podatkiem', podlegają:

  • odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  • eksport towarów;
  • import towarów;
  • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zdaniem tut. Organu, w świetle wyżej cyt. przepisów oraz biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika w sytuacji, gdy Spółka otrzymała od podmiotu krajowego zwrot zaliczki wpłaconej wcześniej do kontrahenta zagranicznego na dostawę maszyny produkcyjnej - zwrot tej zaliczki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ przedmiotowa czynność, nie mieści się w dyspozycji art. 5 ust. 1 powołanej powyżej ustawy o VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Spółki przedstawione w piśmie Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej uznaje za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika