W zakresie opodatkowania podatkiem VAT - usług weterynaryjnych, usług pełnienia państwowego nadzoru (...)

W zakresie opodatkowania podatkiem VAT - usług weterynaryjnych, usług pełnienia państwowego nadzoru weterynaryjnego, usług realizowanych w ramach urzędowego wykonywania czynności przez osoby wyznaczone oraz usług laboratoryjnych.

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego windywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

W dniu 14 czerwca 2004 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Jednostki nr WIW.DR-040/17/04 z 07.06.2004 r. o udzielenie pisemnej informacji w odniesieniu do zakresu stosowania opodatkowania VAT usług weterynaryjnych, usług pełnienia państwowego nadzoru weterynaryjnego, usług realizowanych w ramach urzędowego wykonywania czynności przez osoby wyznaczone oraz usług laboratoryjnych.

Porady prawne

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
Zdaniem Jednostki skutkiem wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535) usługi weterynaryjne i czynności wykonywane z ramienia Inspekcji Weterynaryjnej opodatkowane zostały;
1. usługi weterynaryjne ? PKWiU 85.2 ? stawką w wysokości 7% wg załącznika nr 4 do ustawy,
2. usługi związane z pełnieniem nadzoru weterynaryjnego, jako podejmowane przez organy administracji państwowej w zakresie rolnictwa - PKWiU 75.13.11 ? zwolnione od podatku zgodnie poz. 6 załącznika nr 4 do ustawy,3. usługi laboratoryjne wykonywane przez Zakład Higieny Weterynaryjnej związane;
- z badaniem materiału biologicznego w celach leczniczych, profilaktycznych uaktywnieniem i utrzymaniem stanu zdrowotnego zwierząt ? jako mieszczącego się w PKWiU 85.2 - opodatkowane wg stawki VAT 7%,
- z badaniem żywności (mięso, mleko, jaja i inne środki żywności pochodzenia zwierzęcego), środków żywienia zwierząt oraz niejadalnych produktów pochodzenia zwierzęcego ? wg stawki VAT 22%,
- badanie wykonane w ramach podjętych czynności nadzoru weterynaryjnego PKWiU 75.13.11 ? zwolnione z podatku VAT,
4. usługi wykonywane przez osoby wyznaczone do badania zwierząt rzeźnych i mięsa jako zaliczenie do PKWiU 74.30.11 stawką 7 % na podstawie poz 17 zał. nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 970),
5. usługi wykonywane przez lekarzy wolno praktykujących związane z akcjami profilaktycznymi realizowanymi w ramach dotacji budżetowej ( szczepienia ochronne) oraz szczepienia ochronne przeciw wściekliźnie ? stawką 7% - jako mieszczące się w grupowaniu PKWiU 85.2,
6. Fakturowanie lekarzy weterynarii wykonujących zlecone czynności w ramach wyznaczenia ich decyzjami administracyjnymi jest wolne od podatku na podstawie art. 15. ust 3 pkt. 3 ustawy VAT.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia co następuje.

Zgodnie z art. 15 ust 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Do ?urzędów obsługujących te organy? zalicza się m.in. wszelkie jednostki organizacyjne zajmujące się tymi zadaniami a więc również jednostki organizacyjne stanowiące aparat pomocniczy kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży.

Wyłączenie organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy z kategorii podatników ma charakter wyłączenia podmiotowo- przedmiotowego i jako stanowiący odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania musi być interpretowany bardzo ściśle. Wyłącznie to ma miejsce przy spełnieniu łącznie dwóch warunków;
- jego podmiotem są jedynie organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy ( podmiotowe kryterium wyłączenia),
- odnosi się ono jedynie do tych czynności podlegających wyłączeniu podmiotów, w których realizują one zadania nałożone na nie przepisami praw i to zadania do realizacji których zostały powołane ( przedmiotowe kryterium wyłączenia).
Inspekcja Weterynaryjna realizuje zadania z zakresu ochrony zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego w celu zapewnienia ochrony zdrowia publicznego. Inspekcją kieruje Główny Lekarz Weterynarii będący centralnym organem władzy administracji rządowej. Zadania Inspekcji wykonują m.in. wojewódzkie i powiatowe inspektoraty weterynarii, które są państwowymi jednostkami budżetowymi.

W związku z powyższym w przypadku wykonywania czynności wynikających z ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej ( Dz. U. Nr 33, poz. 287) Inspektorat Weterynarii nie będzie podatnikiem podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy te czynności nie będą świadczone na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Ponadto przepisy ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej przewidują, że powiatowy lekarz weterynarii w warunkach określonych w art. 16 ustawy, może wyznaczyć na czas określony lekarzy weterynarii lub inne osoby, posiadające odpowiednie kwalifikacje, do wykonywania niektórych czynności pomocniczych, nie będących pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej, do wykonania określonej czynności. Wyznaczenie tych osób następuje w drodze decyzji administracyjnej powiatowego lekarza weterynarii określającej rodzaj i zakres czynności przekazanych do wykonania, a następnie poprzez zawarcie stosownej umowy.
Biorąc pod uwagę całość uregulowań zawartych w ustawie o Inspekcji Weterynaryjnej oraz ustawie z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) , przychody osiągane z omawianego wyżej tytułu są kwalifikowane do przychodów o których mowa art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji powyższego zakwalifikowania zgodnie z art. 15 ust 3 pkt 3 ww. ustawy VAT za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust 1 , nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

W związku z powyższym wykonywanie tych czynności , o których mowa w art. 16 ust 1 pkt 1 ww ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej zarówno przez Inspekcję Weterynaryjną jak i wyznaczonych przez powiatowego lekarz weterynarii do wykonywania niektórych czynności pomocniczych lekarzy weterynarii lub inne osoby, posiadające odpowiednie kwalifikacje, w warunkach i okolicznościach o których mowa powyżej ? nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powyższe odnosi się także do usług laboratoryjnych

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika