Jak należy fakturować usługi zlecone na podstawie umowy a wykonywane na rzecz osób trzecich?

Jak należy fakturować usługi zlecone na podstawie umowy a wykonywane na rzecz osób trzecich?

W odpowiedzi na pismo z dnia 05.05.2004 r. - w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14a paragraf 1, 2 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późniejszymi zmianami) informuje: Z treści złożonego zapytania wynika, że Spółka odpłatnie świadczy usługi polegające na naprawie maszyn, które stanowią ruchomy majątek rzeczowy. Usługi te Spółka świadczy faktycznie na terytorium Estonii oraz na terytorium Rosji.Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt. 3 lit.d ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Porady prawne

Z art. 28 ust. 7 tejże ustawy wynika, że jeżeli usługi na ruchomym majątku rzeczowym są świadczone dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostaną faktycznie wykonane. Z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy wynika zaś, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, czyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (zobacz art. 2 pkt. 1).

Jak wynika z powyższych regulacji, z uwagi na to, że faktyczne miejsce świadczenia przez Spółkę na rzecz kontrahenta niemieckiego usług na ruchomym majątku rzeczowym znajduje się poza terytorium kraju (Estonia i Rosja), usługi te nie podlegają opodatkowaniu na terytorium kraju.Pomimo, iż usługi te nie podlegają opodatkowaniu na terytorium kraju, na podstawie art. 86 ust. 8 pkt. 1 ww. ustawy o podatku VAT, Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2 tegoż artykułu, jeżeli:

a) importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą tych usług świadczonych poza terytorium kraju, b) kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby usługi te były wykonywane na terytorium kraju, c) spółka posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi usługami.

Zgodnie z art. 106 ust.2 ww. ustawy o VAT, obowiązek wystawienia faktur istnieje również w przypadku dostaw towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub ? w przypadku terytorium państwa trzeciego ? podatku o podobnym charakterze. Przy czym, jak wynika z ust. 4 art. 106 cyt. ustawy nie ma obowiązku wystawienia faktur osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej, za wyjątkiem sytuacji, gdy osoby te żądają wystawienia faktury.W paragrafie 30 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971) określono, że przepisy paragrafu 12 i 14-26 oraz paragrafu 29 tego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do podatników, o których mowa w art.106 ust. 9 ww. ustawy o VAT.Faktura w takim przypadku winna zawierać dane określone w paragrafie 12, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Ponadto w takiej fakturze może nie znajdować się numer identyfikacyjny nabywcy, z wyjątkiem przypadków świadczenia usług, o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt. 2 i w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy o podatku VAT. W przypadku bowiem świadczenia tych usług faktura dokumentująca te czynności powinna zawierać oprócz nazwy nabywcy usługi także numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium Polski.Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni informuje, iż polski organ podatkowy nie posiada kompetencji udzielania pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązującego na terytorium innego państwa członkowskiego, jak również na terytorium państwa trzeciego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika