Podatnik pyta, czy świadczone usługi doradztwa w zakresie likwidacji szkód ubezpieczeniowych we wskazanym (...)

Podatnik pyta, czy świadczone usługi doradztwa w zakresie likwidacji szkód ubezpieczeniowych we wskazanym wyżej stanie faktycznym są na podstawie powołanych przepisów zwolnione od podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE
=======================
Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16 listopada 2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wysokości stawki podatku od towarów i usług dla usług doradztwa w zakresie likwidacji szkód ubezpieczeniowych - stwierdza, iż stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e
=======================
W świetle art. 14a § 1 ustawy ? Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z § 4 udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Porady prawne

Pismem z dnia 16 listopada 2006r., które wpłynęło do tut. Urzędu w dniu 20.11.2006r., uzupełnionym w dniu 29.11.2006r. oraz 14.12.2006r. Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi w postaci wycen szkód dla towarzystw ubezpieczeniowych. Podatnik nie jest zakładem ubezpieczeń, a usługi te świadczy na zlecenie innego podmiotu nie będącego zakładem ubezpieczeń lecz będącego zleceniobiorcą w tym zakresie zakładu ubezpieczeń. Podatnik posiada pełnomocnictwo do działania w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń. Jednocześnie Podatnik wystawia fakturę w której określa jako sprzedawcę własną firmę a jako nabywcę podmiot będący zleceniobiorcą zakładu ubezpieczeń. Przedmiotem sprzedaży jest prowizja w kwocie wynikającej z umowy między Podatnikiem a firmą zlecającą wykonywanie wycen szkód ubezpieczeniowych.Zgodnie z przedłożonymi dokumentami przedmiotem wykonywanej działalności jest doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania sklasyfikowane wg Polskiej Klasyfikacji Działalności pod symbolem PKD 7414A.

Podatnik pyta czy świadczone usługi we wskazanym wyżej stanie faktycznym są na podstawie powołanych przepisów zwolnione od podatku od towarów i usług?

Jednocześnie Podatnik stoi na stanowisku, że usługi polegające na wykonywaniu wycen szkód dla towarzystw ubezpieczeniowych są zwolnione z podatku VAT.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt.1 wyżej cytowanej ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług wymienione w załączniku nr 4 do tej ustawy. W powołanym wyżej załączniku w poz. 3 wymienione są usługi pośrednictwa finansowego, zakwalifikowane wg PKWiU do Sekcji ex (65-67) z wyłączeniem: 1. działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki, 2. usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej, 3. usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10.-00.20), 4. usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń, 5. usług ściągania długów oraz factoringu, 6. usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust.1 pkt.12 ustawy, 7. usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust.1 pkt.12 ustawy, 8. transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności, 9. transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

Zgodnie z oświadczeniem Podatnik w ramach prowadzonej przez siebie działalności dokonuje dodatkowo także wyceny szkód dla towarzystw ubezpieczeniowych. Pomimo tego, że z wniosku wynika iż Podatnik posiada pełnomocnictwa do działania w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń to w praktyce działa we własnym imieniu i we własnym imieniu dokonuje wyceny oraz wydaje niezależne opinie. Po dokonaniu wyceny wystawia fakturę we własnym imieniu na rzecz firmy zlecającej te wyceny.

Zatem w przedstawionej sprawie nie mamy do czynienia z czynnościami dokonywanymi przez zakład ubezpieczeń czy też ze świadczonymi w tym zakresie przez podmiot działający w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń.

Przepis art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. nr 124, poz. 1151; ostatnia zmiana w Dz. U. z 2005 r. nr 143, poz. 1204), do czynności ubezpieczeniowych zalicza m.in. ustalanie przyczyn i okoliczności zdarzeń losowych oraz ustalanie wysokości szkód oraz rozmiaru odszkodowań oraz innych świadczeń należnych uprawnionym z umów ubezpieczenia lub umów gwarancji ubezpieczeniowych. Czynności te zakład ubezpieczeń może zlecać do wykonania innym podmiotom. Wówczas czynności wykonane przez te podmioty są traktowane jako czynności ubezpieczeniowe, ale tylko w zakresie, w jakim są wykonywane w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń (art. 3 ust. 6 ustawy o działalności ubezpieczeniowej). Podatnik w sytuacji, o której mowa w pytaniu, dokonuje wyceny na podstawie zawartej umowy zlecenia z inną firmą będącą zleceniobiorcą zakładu ubezpieczeń. W takim przypadku podmiot nie działa bezpośrednio na rzecz zakładu ubezpieczeń. Nie można też powiedzieć, że jest to działalność w imieniu tego zakładu ubezpieczeń. Bezpośrednim odbiorcą świadczonych przez Podatnika usług jest podmiot będący zleceniobiorcą zakładu ubezpieczeń a nie zakład ubezpieczeń. Zatem podmiot, który dokonuje wyceny czy wydaje opinię nie działa w imieniu tego zakładu. Podatnik działa we własnym imieniu i we własnym imieniu dokonuje wyceny oraz wydaje opinie. Zakład ubezpieczeń jedynie na podstawie tej opinii czy ekspertyzy prowadzi dalsze czynności zmierzające do wypłaty (bądź odmowy) odszkodowania.

W świetle przywołanych przepisów oraz przestawionej przez podatnika klasyfikacji (przy założeniu, iż zgodnie z obowiązkiem spoczywającym na podatniku prawidłowo dokonał on zaklasyfikowania usługi), stwierdzić należy, że czynności, które zamierza wykonywać Strona nie mieszczą się wśród czynności, co do których ustawodawca zastosował zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym należy uznać, że usługi wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych, gdy świadczący usługę nie działa w imieniu i na rzecz tego towarzystwa (ubezpieczyciela), zgodnie z art.41 ust.1 ustawy podlegają opodatkowaniu podstawową stawką podatku od towarów i usług 22%, gdyż nie są wymienione w katalogu usług objętych stawkami preferencyjnymi lub zwolnionych z opodatkowania (poz.3 załącznika nr 4 do ustawy).

Należy jednak podkreślić, że w przypadku, gdy powyższa usługa będzie świadczona bezpośrednio przez zakład ubezpieczeń lub inny podmiot działający na podstawie udzielonych pełnomocnictw w imieniu i na rzecz ubezpieczyciela to usługa ?wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych? będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o VAT usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowalne za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Dodatkowo tut. organ podatkowy informuje, iż obowiązkiem świadczącego usługę jest zaliczenie określonej usługi do właściwego grupowania. W przypadku wątpliwości dotyczących klasyfikacji PKWiU Podatnik może zwrócić się do Urzędu Statystycznego, który dokona klasyfikacji.

W świetle powyższego stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie dotyczącej wysokości stawki podatku od towarów i usług dla usług doradztwa w zakresie likwidacji szkód ubezpieczeniowych jest nieprawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika