Dotyczy prowadzenia kąpieliska oraz ewentualnych zwolnień tych usług od podatku od towarów i usług (...)

Dotyczy prowadzenia kąpieliska oraz ewentualnych zwolnień tych usług od podatku od towarów i usług /dalej: VAT/ na te usługi.

W zapytaniu z dnia 16 kwietnia 2003 r., złożonym dnia 13 maja 2003 r., o zakres stosowania przepisów prawa podatkowego do Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ) /dalej: Ordynacja/ Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie informacji o kwalifikację usług związanych z prowadzeniem kąpieliska oraz o ewentualne zwolnienie tych usług od podatku od towarów i usług /dalej: VAT/ na te usługi.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Podatnik stwierdził, że usługi te należy zakwalifikować do kategorii usług związanych z kulturą, rekreacją i sportem.

Porady prawne

Po przeanalizowaniu zapytania Drugi Urząd Skarbowy stwierdza, że stanowisko to jest zgodne z obowiązującymi przepisami. Nie ulega wątpliwości, że usługi związane z prowadzeniem kąpieliska czy pływalni należą do kategorii usług związanych z kulturą i sportem. Tego rodzaju usługi zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2) Ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z dnia 8 stycznia 1993 r. (Dz. U. z dnia 15 lutego 1993 r., Nr 11, poz. 50 ze zm.) zostały zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W załączniku ustanowionym na podstawie w/w przepisu w pozycji 23 wymienione zostały bowiem usługi związane z kulturą, rekreacją i sportem - z wyłączeniem:
1) usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
2) działalności agencji informacyjnych,
3) usług wydawania książek i prasy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika