Zakres i sposób zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wystawienia dla rolnika (...)

Zakres i sposób zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wystawienia dla rolnika ryczałtowego faktury VAT RR z 5 % stawką podatku od towarów i usług w związku z nabyciem kapusty kiszonej.

Z opisu stanu faktycznego zawartego w przedmiotowym piśmie wynika, że Jednostka zakupiła kapustę kiszoną, wytworzoną przez rolnika ryczałtowego we własnym zakresie w swoim gospodarstwie rolnym, z własnej kapusty.

Wątpliwości Podatnika wzbudziło uregulowanie art. 115 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług zgodnie, z którym rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku (...). Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku wynosi 5% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.

Porady prawne

Zgodnie ze stanowiskiem Strony, spółka zgodnie z art. 115 i art. 116 ustawy o VAT w powiązaniu z art. 2 ust. 20, powinna wystawić na ww. dostawę od rolnika ryczałtowego fakturę VAT RR, naliczyć VAT w wysokości 5%, który zgodnie z art. 116 ust. 6 zwiększa kwotę podatku naliczonego.

Podatnik zwraca się o prośbą o potwierdzenie prawidłowości własnego stanowiska.

Po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym oraz po analizie przepisów prawa podatkowego mających zastosowanie w przedstawionej sprawie Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

Zgodnie z art. 115 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłaca rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w art. 2 pkt 19 i 20 zawiera definicję rolnika ryczałtowego oraz produktów rolnych.

Przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych - art. 2 pkt 19 ww. ustawy.

Natomiast przez produkty rolne rozumie się towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim.

Na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług organ podatkowy stwierdził, iż kapusta mieści się w grupowaniu PKWiU 01.12.13-00.10 w grupie warzywa kapustne świeże lub schłodzone.

Ustawodawca pod poz. 2 załącznika nr 2 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (...), który zawiera wykaz towarów i usług, od których dostawy przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług, umieścił warzywa, specjalne rośliny ogrodnicze; produkty szkółkarskie, z wyłączeniem podłoży do uprawy grzybów zawierających grzybnie (PKWiU ex 01.12.21-00.49) - ex 01.12.

W związku z powyższym kapusta mieści się w grupowaniu PKWiU 01.12 i zalicza się do produktów rolnych przy sprzedaży których przysługuje zryczałtowany zwrot podatku VAT. Ustawodawca definiując w art. 2 pkt 20 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (...) produkty rolne wskazał, iż należy do nich zaliczyć również towary wytworzone z tych produktów przy użyciu środków używanych w gospodarstwie rolnym. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że kapusta kwaszona jest wytwarzana przez rolnika ryczałtowego we własnym zakresie z produktów pochodzących z jego gospodarstwa i przy użyciu środków pochodzących gospodarstwa rolnego.

W związku z powyższym prawidłowe jest stanowisko podatnika, iż (kwaszona) kapusta zalicza się do produktów rolnych, przy sprzedaży których przysługuje rolnikowi ryczałtowemu zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług.

Stosownie do postanowień art. 115 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (...) stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o którym mowa w ust. 1, wynosi 5% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszoną o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.

Zasady wystawianie faktur dokumentujących nabycie produktów rolnych reguluje art. 116 ww. ustawy. Zgodnie z ust. 1 przepisu art. 116 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (...) podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy. Faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych, stosownie do postanowień art. 116 ust. 2 cyt. ustawy, powinna być oznaczona jako 'Faktura VAT RR' i zawierać co najmniej:

1. imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą dostawcy i nabywcy oraz ich adresy,2. numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL dostawcy i nabywcy, 3. numer dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument, jeżeli rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych jest osobą fizyczną, 4. datę dokonania nabycia oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury, 5. nazwy nabytych produktów rolnych, 6. jednostkę miary i ilość nabytych produktów rolnych oraz oznaczenie (opis) klasy lub jakości tych produktów, 7. cenę jednostkową nabywanego produktu rolnego bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku, 8. wartość nabywanych produktów rolnych bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku, 9. stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku, 10. kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości nabytych produktów rolnych, 11. wartość nabywanych produktów rolnych wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku,12. kwotę należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku, wyrażone cyfrowo i słownie, 13. czytelny podpis osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.

W związku z powyższym organ podatkowy podziela pogląd wyrażony w złożonym wniosku, iż podatnikowi który jest rolnikiem ryczałtowym, z tytułu sprzedaży kapusty kwaszonej w ramach prowadzonego gospodarstwa rolnego, czynnym podatnikom podatku VAT, przysługuje prawo do zryczałtowanego zwrotu podatku od towarów i usług w wysokości 5%, a powyższe transakcje należy dokumentować wystawianymi przez nabywców fakturami VAT-RR.

W świetle uregulowania art. 86 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 zryczałtowany zwrot podatku, w którym mowa w art. 116 ust. 6.

Przepis art. 116 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że:

  1. nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;
  2. zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14. dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności;
  3. w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty, o której mowa w pkt 2, zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie produktów rolnych.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, np. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w przepisach ustawy o VAT oraz rozporządzeniu wykonawczym.

Zatem jeżeli Jednostka, przy wystawianiu rolnikowi ryczałtowemu faktury VAT-RR, za dostarczoną kapustę kwaszoną spełni warunki wymienione w art. 116 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zryczałtowany zwrot podatku będzie zwiększał kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT.

Nie wypełnienie warunków wskazanych w wyżej wymienionych przepisach pozbawia podatnika prawa do obniżenia podatku należnego o równowartość zryczałtowanego zwrotu podatku.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku -Białej uznaje, że stanowisko wyrażone w piśmie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika