Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakup paliwa do (...)

Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakup paliwa do samochodu ciężarowego wykorzystywanego w działalności gopodarczej, nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych?

W związku z zapytaniem złożonym do tutejszego Urzędu w dniu 17.07. 2003 r., uzupełnionym o stanowisko własne dnia 06.08.2003 r., dotyczącym możliwości odliczania paliwa do samochodu marki Volkswagen Transporter 1,9 TD, który zarejestrowany jest jako samochód ciężarowy o dopuszczalnej ładowności 875 kg, oraz konieczności prowadzenia kart drogowych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem informuje:

Zgodnie z brzmieniem art. 25 ust. 3a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych lub innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg.

Porady prawne

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się również, zgodnie z brzmieniem art. 25 ust. 3 ww. ustawy, do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w art. 15 stanowią, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

W przypadku kosztów związanych z eksploatacją samochodu ciężarowego, wykorzystywanego do działalności gospodarczej, nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, ustawodawca nie wymienia tego rodzaju wydatków wśród wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów. O tym jednak, czy takie wydatki będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów zdecyduje istnienie ich związku z osiągniętym przychodem.

Ustawodawca nie nakłada na podatników korzystających w działalności gospodarczej z samochodów ciężarowych obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, nie ma jednak przeszkody, aby dowodem na to, że samochód jest wykorzystywany w działalności gospodarczej była ewidencja przebiegu pojazdu.

Jednocześnie zaznacza się, iż w sytuacji, gdy obok istniejącej umowy spółki, wspólnik zawiera ze spółką, w której posiada udziały, inną umowę cywilno­prawną to skutki jej zawarcia będą analogiczne jak w przypadku zawarcia przez spółkę umowy z każdym innym kontrahentem.

W związku z powyższym Ośrodek (...) ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego dotyczącego kosztów poniesionych w związku z użytkowaniem samochodu ciężarowego marki Volkswagen Transporter 1.9 TD o dopuszczalnej ładowności 875 kg.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika